• Historia szkoły

• Celem szkoły w pierwszej połowie XIX w. było wychowanie młodzieży dla Boga, bliźnich i dla państwa. W osadach uprzemysłowionych podkreślano zwłaszcza konieczność praktycznego przygotowania młodzieży szkolnej do jej przyszłych zadań w przemyśle (na terenie Kolonowskiego w przemyśle hutniczym i drzewnym). Otwarcia pierwszej szkoły w Kolonowskiem dokonano pomiędzy rokiem 1815 - 1817. Szkoła nosiła nazwę Rzymsko Katolickiej Szkoły Elementarnej. Miała ona pełnić w rozwijającym się wówczas kolonowskim ośrodku hutniczym ważną rolę. Już w 1835r. osiągnęła największą na przestrzeni lat XIX w. liczbę uczniów. Skłoniło to władze szkolne do zaplanowania budowy nowego budynku szkolnego przy dzisiejszej ulicy 1-go Maja. Nowy gmach szkoły stanął w 1861r. Do szkoły uczęszczało 324 dzieci. W latach 30 - tych ubiegłego stulecia nastąpiła dalsza rozbudowa budynku szkoły, która w międzyczasie zmieniła nazwę na Szkołę Ludową. W 1937r. szkoła ta posiadała 14 izb lekcyjnych i 4 pokoje. Zajęcia prowadziło 12 nauczycieli, a do szkoły uczęszczało 600 dzieci.

W latach diewięćdziesiątych rozpoczęto remont szkoły. W chwili obecnej placówka jest rozbudowana, wyposażona w różnoraki sprzęt i pomoce dydaktyczne. Posiadamy z prawdziwego zdarzenia halę sportową wraz z siłownią, boisko sportowe oraz wyposażony w nowoczesne urządzenia plac zabaw.

Pracownicy szkoły w roku szkolnym 1978/1979.

Pracą rady pedagogicznej szkoły kierowali kolejno dyrektorzy (od początku istnienia szkoły): Karol Ehring, Kajetan Wischowski, Franciszek Franke, Gawron, Proske, Benkel, Pohler, Karol Szczodrok, Jurczyk, Józef Grabowski, Maria Balińska, Ludwik Lenart, Adam Białoń, Urszula Taibert, Elżbieta Cieśla (obecny dyrektor szkoły). Rada pedagogiczna stanowiła w całym okresie istnienia szkoły zintegrowany zespół, w którym panowała dobra, koleżeńska i przyjazna atmosfera. To jedna z przyczyn sukcesów dydaktyczno - wychowawczych szkoły.

Współcześnie szkoła realizuje zadania opiekuńcze, wychowawcze i dydaktyczne, uwzględniając poziom rozwoju psychofizycznego ucznia i jego sytuacji rodzinnej. Wychowanie na wszystkich etapach edukacji szkolnej i we wszystkich obszarach działania szkoły jest nierozłącznie związane z kształceniem. Szkoła kształtuje umiejętności rzetelnej pracy i współdziałania w grupie, uczy samorządności i zachęca do rozwijania zainteresowań oraz umożliwia działanie w organizacjach młodzieżowych, wyrównuje szanse uczniów i prowadzi profilaktykę społeczną.