• Misja szkoły

im. Marii Skłodowskiej - Curie

w Kolonowskiem

na lata szkolne 2009 - 2015

Koncepcja pracy szkoły została opracowana w oparciu o:

1. Ustawa o systemie oświaty z dn. 7 września 1991r. (Dz. U. z 2004r nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami)
          2.  Rozporządzenie MEN z dn. 23 grudnia 2008r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009r nr 4, poz. 17)
          3.  Karta Nauczyciela z dn. 26 stycznia 1982r (Dz. U. z 2006r. nr 97, poz. 674 z póź. zmianami)
          4.  Konwencja o prawach dziecka z 20 listopada 1989r
          5.  Statut PSP nr1 w Kolonowskiem
          6.  Program wychowawczy szkoły - ,,Przyjazna szkoła''
          7.  Program profilaktyczny szkoły - ,,ABC dobrego postępowania''.

Powyższe założenia koncepcji pracy szkoły realizowane są poprzez szczegółowe treści zawarte w następujących dokumentach:

• statut szkoły,
          • szkolny zestaw programów kształcenia,
          • program wychowawczy i profilaktyczny,
          • plan pracy szkoły,
          • plan nadzoru pedagogicznego,
          • plan doskonalenia zawodowego nauczycieli,
          • plan pracy pedagoga szkolnego, świetlicy, biblioteki,
          • plany pracy wychowawczej klas,
          • regulamin szkoły,
          • harmonogram imprez szkolnych, rad pedagogicznych, konkursów przedmiotowych, konsultacji.

Koncepcja rozwoju szkoły w poszczególnych obszarach:

Kształcenie.

1. Troska o wszechstronny rozwój ucznia poprzez dostosowanie programów nauczania do   możliwości i potrzeb uczniów. Stosowanie różnorodnych metod form pracy oraz organizacja szerokiej gamy zajęć pozalekcyjnych.
          2. Położenie nacisku na umiejętność czytania ze zrozumieniem.
          3. Kształcenie umiejętności logicznego myślenia.
          4. Prowadzenie innowacji pedagogicznej.
          5. Wspieranie i motywowanie uczniów.
          6. Zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez indywidualizacje procesu nauczania.
          7. Badanie osiągnięć edukacyjnych uczniów i działania zmierzające do poprawy wyników nauczania.
          8. Analiza wyników sprawdzianu – wdrażanie wniosków.
          9. Organizowanie i realizacja procesów edukacyjnych poprzez wszystkich nauczycieli (programy i projekty szkolne).
          10. Zapoznanie uczniów i rodziców z dokumentacją szkoły.
          11. Promowanie osiągnięć uczniów.
          12. Propagowanie zdrowego stylu życia poprzez realizację programów promujących zdrowie („Zapobiegaj astmie”, ”Trzymaj formę”, ”Radosny Uśmiech-Radosna Przyszłość”, ”Przeciwdziałanie Wadom postawy Ciała u Dzieci I Młodzieży w  Województwie Opolskim”).

Wychowanie i opieka .

1.   Diagnoza sytuacji i potrzeb wychowawczych.

2.   Organizacja i udzielanie pomocy pedagogicznej, psychologicznej i logopedycznej   uczniom i rodzicom.

3.   Otoczenie szczególną opieką uczniów z orzeczeniami i opiniami PPP.

4.   Monitoring realizacji obowiązku szkolnego.

5.   Organizacja opieki w czasie wolnym („Biała zima”, zajęcia sportowe, wycieczki).

6.   Prowadzenie zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań.

7.   Organizacja udziału uczniów  w konkursach pozaszkolnych.

8.   Realizacja działań wynikających z programu wychowawczego i profilaktycznego    szkoły.

9.   Realizacja działań z zakresu przeciwdziałania  demoralizacji i niedostosowaniu społecznemu.

10.  Realizacja programu „Bezpieczna Szkoła”.

11.  Udział w ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”.

12.  Udział w akcji „Gwiazdka w szkole” – przygotowanie paczek dla najbiedniejszych uczniów.

13.  Współpraca z ośrodkiem MONAR – „Całym sercem z dziećmi z Kokotka” – zbiórka darów.

14.  Współpraca z instytucjami i organizacjami (Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Opieką   Społeczną, Komisją Antyalkoholową, Policją, OSP, DFK, Caritas,  Kościołem, Nadleśnictwo- Zawadzkie ).

15.  Współpraca z rodzicami lub opiekunami prawnymi uczniów w celu optymalizacji    procesu nauczania i sprawowania opieki nad dziećmi.

Zarządzanie i organizacja.

1. Pozyskiwanie środków na zakup pomocy dydaktycznych.
          2. Realizacja programów edukacyjnych: „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów”, „Razem poprzez przyrodę, tradycje i zwyczaje”.
          3. Pozyskiwanie sponsorów na nowe inwestycje.
          4. Wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej.
          5. Wzbogacanie bazy szkoły o nowe meble.
          6. Realizacja Programu Rządowego -  „Szklanka mleka” oraz „Warzywa i owoce w  szkole”.
          7. Realizacja programu „Szkoła  bez  przemocy”.
          8. Zapewnienie uczniom ciepłego posiłku.
          9. Ścisła współpraca z Radą Rodziców.
          10. Współpraca  z  instytucjami działającymi w środowisku lokalnym.
          11. Zapewnienie uczniom bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych.
          12. Organizacja nadzoru pedagogicznego i  ewaluacji wewnętrznej.
          13. Promowanie szkoły w środowisku.