• Wyniki konkursu wielkanocnego

            24.04.2022

            Wyniki konkursu na ozdobę wielkanocną metodą decoupage:

            I miejsce – Jakub Smieskol – klasa 8a

            II miejsce – Paulina Leja – klasa 5

            III miejsce – Emilia Rozik – klasa 5

             

            Gratulacje! Uczestnikom bardzo dziękuję za zaangażowanie i udział :). Wszystkie prace można zobaczyć poniżej ;).

          • Uwaga konkurs!

            06.04.2022

            Uwaga konkurs!

             

            W związku ze zbliżającym się świętami serdecznie zapraszamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie „Wielkanocny decoupage z jajem”.

             

            Jajka wykonane metodą decoupage to doskonały pomysł na dekorację wielkanocnego koszyczka lub przyozdobienia domu na czas świąteczny. Do ozdabiania można wybrać jajka styropianowe, plastikowe lub zwykłe wydmuszki. Ta metoda dekorowania jajek wielkanocnych nie wymaga szczególnych zdolności artystycznych. Potrzeba tylko nieco więcej czasu, aby wszystkie warstwy - gruntu, kleju i lakieru mogły wyschnąć. Warto samodzielnie spróbować ozdobić pisankę metodą docoupage, ponieważ takie dekoracje świąteczne mogą stać się przepiękną pamiątką.

             

            Co należy zrobić?

            Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie techniką zdobniczą (decoupage) pisanki wielkanocnej, wykorzystując do tego celu styropianowe jajko i papierową serwetkę. Organizatorka konkursu zachęca Was do uruchomienia wyobraźni i wykorzystania rzeczy, które posiadacie w domu.

             

            Co to jest decoupage?

            Decoupage to tzw. metoda serwetkowa ozdabiania przeróżnych powierzchni. Wzory znalezione na serwetkach można nakleić i zabezpieczyć lakierem zarówno na szkle, jak i na drewnie czy styropianie. Do decoupage’u używa się zwykłych serwetek lub papieru ryżowego. Najprostsze do pokrycia decoupage’m są płaskie powierzchnie. Okrągłe przedmioty - im większe, tym są łatwiejsze do ozdabiania. Bardzo często metodą decoupage ozdabia się jajka, ale też bombki, biżuterię, pudełka, a nawet meble.

            Zaletą tej techniki zdobniczej jest to, że nie trzeba umieć malować, aby stworzyć piękne wzory na wybranej powierzchni. Liczy się tylko dokładność i... czas. Efekt, jaki daje ta technika, ma przypominać wzory malowane pędzlem.

             

            Jajka decoupage: co jest potrzebne do ich zrobienia?

             

            Potrzebujesz:

            · jajko styropianowe,

            · specjalny grunt do decoupage’u,

            · klej do decoupage’u,

            · nożyczki (chyba że będziemy wydzierać wzory),

            · papier ścierny,

            · serwetki lub papiery ryżowe do decoupage’u ze wzorami (drobnymi, szczególnie jeśli jajka są małe),

            · lakier akrylowy do decoupage’u (błyszczący lub matowy),

            · farby akrylowe,

            · płaski pędzel do nakładania kleju,

            · ew. wstążki do dekoracji,

            · ew. zwykła gąbka do nakładania farby.

             

             

            Cele konkursu:

            • poszerzenie wiedzy z zakresu techniki zdobniczej – „decoupage”,
            • aktywizowanie uzdolnień uczniów,
            • zachęcenie do ekspresji twórczej,
            • rozwijanie zamiłowań plastycznych,
            • kultywowanie tradycji,
            • doskonalenie sprawności manualnej.

             

            Prace można przynosić do 11 kwietnia 2022 roku. Wszyscy uczestnicy tego konkursu otrzymają dodatnie punkty z zachowania ;).

             

             

             

            Sabina Nowak

          • KONKURS FOTO OZ PTTK „ HUTA ANDRZEJ” W ZAWADZKIEM

            06.04.2022

             

             

            Gratulacje i podziękowania dla dwóch przedstawicielek klas: VII i VIII a , które reprezentowały szkołę  i nasze SKKT PTTK w konkursie fotograficznym „JESIENNE KRAJOBRAZY DOLINY MAŁEJ PANWI”, zorganizowanym przez OZ PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem.             

            Piękne zdjęcia wykonane przez LENĘ ŻOŁNOWSKĄ i MILENĘ RATHMANN zostały docenione przez konkursowe jury, które nagrodziło dziewczyny dyplomami i nagrodami.

            Szkoda, że tylko dwie uczennice wzięły udział w konkursie i wyruszyły w plener z aparatem fotograficznym, by uchwycić urok naszej okolicy w złotych barwach jesieni. Liczymy, że w roku przyszłym więcej uczniów wybierze się na szlaki Doliny Małej Panwi, by zatrzymać w kadrze znikające miejsca, zabytki i ulotne piękno naszej Ojcowizny.

             

            Opiekun SKKT PTTK

            Beata Jendruś

          • Turystycznym szlakiem Warszawy

            03.04.2022

            Drugiego dnia wycieczki do stolicy mieliśmy okazję obejrzeć  wszystkie najważniejsze warszawskie obiekty. Mimo niesprzyjającej aury w doskonałych nastrojach udaliśmy się do Łazienek Królewskich, nazywanych "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie". Jest to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Zwiedziliśmy przepiękny Pałac na Wodzie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków. Podziwialiśmy  galerię obrazów zebranych w kilku komnatach pałacu. Obejrzeliśmy Galerię Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz malowniczo położony Amfiteatr. Pięknymi alejkami, poprzecinanych licznymi zabytkami architektury, dotarliśmy pod Pomnik Chopina. Wśród wirujących płatków śniegu ten posąg wydawał się nam wyjątkowo dostojny.

            Następnie autokarem przejechaliśmy do centrum Warszawy. Wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od Placu Zamkowego, na którym mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek był niegdyś rezydencją królów i siedzibą Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Obecnie jest to muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nie zabrakło oczywiście słynnego pomnika Syrenki, czyli „strażniczki żywej wody bijącej w sercu miasta”. Syrenka jest symbolem, który swą tarczą ochrania bezcenne zabytki stolicy. Z Placu Zamkowego udaliśmy się jedną z najbardziej znanych ulic stolicy, kryjącej w sobie wiele zabytków - Krakowskie Przedmieście. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol, a także Pałac Kultury i Nauki. Spacer wokół Starego Miasta zakończyliśmy wizytą pod Pomnikiem Małego Powstańca. Wykonana z brązu rzeźba stoi na niewielkim cokole. Przedstawia kilkuletniego chłopca ubranego w płaszcz i za duże buty, a także niemiecki hełm z biało-czerwoną opaską i polskim orzełkiem. Ostatnim punktem wycieczki było przejście na Plac Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się warcie. Niestety ze względu na niesprzyjająca w tym dniu pogodę nie mogliśmy obejrzeć największej atrakcji, znajdującej się w Pałacu Kultury i Nauki, jaką jest taras widokowy na trzydziestym piętrze. Po wyczerpującym spacerze po stolicy udaliśmy się na obiad do restauracji McDonald’s i pełni nowych wrażeń oraz uzbrojeni w ciekawe doświadczenia powróciliśmy do Kolonowskiego. Ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci, a wszystkie miejsca, które mieliśmy okazję odwiedzić, wzbogacą nasz światopogląd.

             

            Victoria Początek

          • Nauka przez doświadczenie, czyli o naszej wycieczce do Warszawy

            03.04.2022

            Pierwszego dnia wycieczki do Warszawy, która odbyła się 31.03.2022 – 01.04.2022 r. w ramach projektu edukacyjnego mieliśmy okazję odwiedzić dwa niezwykle ciekawe miejsca. Wizytę w stolicy zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest miejscem oddania hołdu powstańcom, dzielnie walczącym o swoje miasto. W muzeum znajdują się dokumenty oraz inne pamiątki archiwalne związane z powstaniem warszawskim. Jest ono hołdem wobec tych, którzy oddali swoje życie za wolność Polski i stolicy, ukazując następnym pokoleniom wartość i sens tamtych wydarzeń. Mieliśmy okazję podziwiać liczne multimedialne oraz interaktywne techniki prezentacji, a także wysłuchać opowiadanych przez świadków historii o ówczesnych sytuacjach w kraju. Właśnie tą swoją niekonwencjonalną formą owo nietypowe muzeum przyciąga rzeszę sympatyków polskiej historii. Wydarzenia związane z powstaniem warszawskim są tu ukazane z bardzo wielu różnych punktów, dając w ten sposób barwny, rzetelny i całościowy ogląd na powstanie. Ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyło się zbieranie kartek z kalendarza, czyli 63 dni powstania, które można skompletować i zabrać ze sobą jako pamiątkę. Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego okazała się ciekawym doświadczeniem. Uczniowie mogli z bliska dotknąć eksponatów oraz poczuć oddech historii, której na co dzień uczą się w szkolnych ławkach. Możliwość przeniesienia się w czasy wojny, przeżycia na nowo i w indywidualny sposób tamtejszych wydarzeń docenił każdy zwiedzający to niezwykłe miejsce.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych. Wizytę w CNK rozpoczęliśmy od seansu filmowego w planetarium. Film pt. „Klimat – gorący temat” uzmysłowił nam, w jakim stanie obecnie znajduje się nasza planeta i co powinniśmy robić, by jak najdłużej mogła nam służyć jako miejsce zamieszkania. Następnie mieliśmy okazję skorzystać ze stanowisk doświadczalnych oraz narzędzi pozwalających na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty w poszczególnych punktach naukowych. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął bardzo szybko. Po tak intensywnym dniu z niecierpliwością zakwaterowaliśmy się w hotelu „Bella Vista” i udaliśmy się na zasłużony wypoczynek.

             

            Victoria Początek

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
        • 77 46 11 126
        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland