• Gminny Przegląd Kolęd 2024

            16.01.2024

            14 stycznia 2024 r. w Kościele św. Floriana w Spóroku odbył się XXVII Gminny Przegląd Kolęd.

            Przesłuchania kolędowe zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach wykonawczych - soliści i zespoły oraz trzech kategoriach wiekowych - przedszkolaki, uczniowie klas I-IV i uczniowie klas V-VIII. Nasza szkoła była reprezentowana przez dwóch solistów i dwa zespoły wokalne.

            W kategorii klas I-IV wystąpił chór młodszy w składzie: Izabela Czok, Natalia Kosek, Anna Dudarewicz, Paulina Glegoła, Zuzanna Zielonka, Jagoda Puszczewicz, Julia Dudarewicz, Julia Jainta, Florentyna Kała i Anna Macioł. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy “Wigilijną pastorałkę“. Grupę młodszą w kategorii solistów reprezentował Fabian Brzezina z klasy 4, który wykonał piękny utwór pt. “Mario, czy Ty wiesz“.

            W kategorii klas V-VIII wystąpił chór starszy w składzie: Alyssa Brockhuis, Sonia Dudarewicz, Wiktoria Swierc, Marta Wrzodak, Wiktoria Pallek, Fabian Brzezina i Adam Rathmann. Chór starszy wykonał pastorałkę pt. „Znak pokoju“. W kategorii solista starszy wystąpił Adam Rathmann z klasy 5, który zaśpiewał współczesną kolędę pt. „Noel“.

            Historia przeglądu sięga już prawie trzydziestu lat! Głównym założeniem imprezy, oprócz oczywiście występów artystycznych przedszkolaków i uczniów szkół, jest organizowanie jej w różnych świątyniach naszej gminy. W tym roku spotkaliśmy się w niewielkim Kościółku w Spóroku, co sprawiło, że spotkanie było bardzo kameralne i miało swoisty urok.

            Kameralny był również tegoroczny skład naszych zespołów wokalnych, więc tym bardziej chciałabym wszystkim obecnym podziękować i pogratulować przepięknego występu!

             

            Iwona Cierpich

          • Mistrz Klawiatury Klas Młodszych

            12.01.2024

            We współczesnym świecie, w którym nie od dziś panuje elektronika, nasza komunikacja przeniosła się do świata elektronicznego. Codziennie wysyłamy e-maile, odbieramy pocztę, korzystamy z Internetu... W związku z tym nieodzowną częścią naszego życia stała się umiejętność posługiwania się klawiaturą komputera. Spędzając wiele godzin przed ekranem, taka umiejętność przychodzi nam zupełnie naturalnie. Wielu osobom to jednak nie wystarcza i w szybkim pisaniu chcą osiągnąć mistrzostwo.

            8 stycznia w naszej szkole odbył się Noworoczny Konkurs Mistrza Klawiatury Klas Młodszych.

            O ten mistrzowski tytuł walczyło 12 uczniów z klas III - IV. Rywalizacja nie należała do najłatwiejszych, gdyż polegała na tym, aby w wyznaczonym czasie bezbłędnie przepisać dosyć obszerny tekst dotyczący staropolskich tradycji noworocznych. W ten sposób dzieci rozwijały zainteresowania z dziedziny informatyki oraz języka ojczystego, doskonaląc technikę szybkiego i poprawnego pisania, powtarzając tym samym poznane zasady ortograficzne i interpunkcyjne. Informacje zawarte w tekście przybliżyły uczniom elementy polskiej kultury, a opisywane obrzędy i zwyczaje pozwoliły na zapoznanie się z ciekawą i nietuzinkową historią naszego kraju.

            Spośród zgłoszonych kandydatów komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. 

            Najwyższe miejsce wśród uczniów naszej szkoły, którzy spróbowali swoich sił w tym wyzwaniu, zajęła Nadia Puzik z klasy 3 a, zdobywając tym samym tytuł MISTRZA KLAWIATURY KLAS MŁODSZYCH.

            Na drugim miejscu uplasował się Oskar Dubiel z klasy 4, natomiast trzecie miejsce przypadło Zuzannie Spałek z klasy 3 b.

            Składamy serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu! Zdobyte doświadczenie na pewno przyniesie same korzyści i zaprocentuje w przyszłości.

             

            Victoria Początek

          • Witajcie w innej bajce - szalony pan Kleks wrócił!

            10.01.2024

            Wreszcie spełniły się marzenia dziewczynek o nauce w akademii pana Kleksa. Ada Niezgódka, jest chłopczycą, która nie wierzy w marzenia - i właśnie przekracza bramy akademii. Musi na nowo uwierzyć w świat fantazji i napisać swoją własną bajkę.

                     9 stycznia uczniowie klasy IV i V b mogli  na własne oczy się przekonać, jak zupełnie nowi bohaterowie akademii pana Kleksa radzą sobie z wieloma wyzwaniami. A będzie ich wiele. Przede wszystkim muszą zmierzyć się ze straszną i okrutną armią Wilkusów. Ich przywódca pała żądzą zemsty i nic nie jest w stanie go zatrzymać. No chyba, że  trafi na uczniów pana Kleksa.  Ada pokona swój strach i z  pomocą przyjaciół zwycięży zło.

                     Nowa "Akademia pana Kleksa" to przede wszystkim opowieść o empatii i dziecięcych marzeniach, a lekcja "ale-eliminacji", w której pan Kleks uczy najmłodszych, że tak naprawdę wszystko w życiu jest możliwe - wystarczy wymienić słowo "ale" i zastąpić je "więc", jest lekcją dla nas wszystkich. Musimy tylko uwierzyć w siebie.

                     Wszyscy przyznali, że mocną stroną filmu były efekty specjalne oraz muzyka, stare wersje piosenek w nowej odsłonie po prostu wbijają w fotel.

                     Po takiej porcji pozytywnych emocji, pozostała tylko wizyta w McDonaldzie i droga na stację PKP.

                     Szczególne podziękowania dla pani Beaty Jendruś, która okrasiła naszą wycieczkę historycznymi specjałami :).

             

            Klasa V b z wychowawczynią

          • Lektury są super! Niezwykłe spotkanie w Akademii Ambrożego Kleksa

            07.01.2024

            "Nigdzie dzieci nie uczą się tak chętnie, jak w Akademii pana Kleksa." Uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka polskiego również mieli szansę przekroczenia progu tego niezwykłego uniwersytetu, co wywołało u nich niemałą sensację.

            Książkę Jana Brzechwy można omawiać na wiele sposobów. Jednym z pomysłów jest fakt, że każdy czwartoklasista może stać się uczniem Akademii pana Kleksa.  Dzieci bardzo polubiły przygody Adasia Niezgódki, dlatego też z ogromnym entuzjazmem przyjęły zaproszenie profesora na zajęcia do tej niezwykłej placówki. Co prawda uczniowie nie mieli możliwości spotkania nauczyciela osobiście, jednak otrzymali od niego listy ze wskazówkami dotyczącymi pracy w jego uczelni.

            Tak więc dzieci uczestniczyły w lekcjach kleksografii, podczas której układali wiersze na temat swoich kleksowych postaci. Lekcja geografii była powtórką znajomości polskich miast i znajdujących się w nich najciekawszych zabytków oraz adresowania kartki pocztowej i układania pozdrowień dla Ambrożego Kleksa. Zajęcia z przędzenia liter pozwoliły na kreowanie własnej twórczości, a lekcja gotowania z panem Kleksem pozwoliła uczniom na stworzenie przepisu własnej, niepowtarzalnej potrawy. Były także zajęcia z projektowania, na których uczniowie mogli puścić wodze fantazji i stworzyć prototyp nowego stroju dla osobliwego nauczyciela, opisując jednocześnie elementy garderoby. Czwartoklasiści poznali też zalążki charakterystyki podczas tworzenia grupowego projektu portretu nauczyciela Akademii, używając do tego celu zupełnie niespodziewanych materiałów.

            Wszystkie lekcje miały na celu przede wszystkim sprawdzenie wśród uczniów umiejętności czytania ze zrozumieniem, udoskonalenie umiejętności pracy w grupach, doskonalenie redagowania krótkich form wypowiedzi, czytania instrukcji, opisów miejsca i postaci oraz usprawnienie pracy z cytatami.

            Czwartoklasistom te niezwykłe lekcje bardzo przypadły do gustu i już nie mogą doczekać się omawiania kolejnej szkolnej lektury.

             

            Victoria Początek

          • Warsztaty bożonarodzeniowe klas młodszych

            02.01.2024

            19 grudnia 2023r. klasy pierwsza, druga a i druga b uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych w Gospodarstwie Agroturystycznym Giprol w Staniszczach Małych.Na początku uczniowie spotkali się z wysłannikiem św. Mikołaja. Mikołaj w swobodnej rozmowie sprawdzał, co dzieci wiedzą na temat jego życia i działalności, pytał o szkołę, rodziców, kolegów i koleżanki w szkole, zainteresowania dzieci. Uczniowie chętnie odpowiadali, ale również zadawali Mikołajowi pytania. Otrzymali słodki upominek, zaśpiewali piosenkę i złożyli Mikołajowi świąteczne życzenia.Kolejnym punktem programu warsztatów było samodzielne wykonanie przez uczniów świec parafinowych. Było ono poprzedzone pięknym opowiadaniem pani prowadzącej warsztat na temat dawnych zwyczajów bożonarodzeniowych. Po wykonaniu pachnących świec dzieci otrzymały ciepły poczęstunek.Ostatnim zadaniem było wykonanie, pieczenie i ozdabianie pierników pod kierunkiem pani kucharki. Dzieci sprawnie pracowały i szybko poradziły sobie z tym zadaniem. Upieczone i ozdobione pierniczki dzieci mogły jeść i zabrać do domu. Na koniec odbył się koncert kolęd w wykonaniu uczniów.Wycieczka bardzo się wszystkim podobała. Dzieci mogły się czegoś nauczyć, pobawić się, a przede wszystkim-spędzić wspólnie czas.

             

            A. Sandorska

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
        • 77 46 11 126
        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland