• 41 ZLOT MŁODZIEŻY SZKOLNEJ PTTK

25.09.2022

41 ZLOT MŁODZIEŻY SZKOLNEJ PTTK „GÓRA ŚW.ANNY 2022”

i IX MIĘDZYPOKOLENIOWA SZTAFETA TURYSTYCZNA ZG/PTTK

W minioną sobotę 24.09 członkowie i sympatycy naszego Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego uczestniczyli w 41. Zlocie Młodzieży Szkolnej „Góra Św. Anny 2022”, zorganizowanym przez Oddział PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem, a równocześnie w ogólnopolskiej IX Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej Zarządu Głównego PTTK , połączonej z Dniem Turysty.

To już 41 raz młodzi turyści skupieni w OZ PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem przemierzali w jesiennej aurze szlaki Parku Krajobrazowego- Góra Świętej Anny.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała odpoczynkowi i poznawaniu walorów krajobrazowych i przyrodniczych rejonu Góry Św. Anny.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia parku i terenu, rekonstruowanego obecnie, barokowego zamku rodu hrabiowskiego von Gaschin w Żyrowej, z którego historią zapoznała nas pani przewodnik
            z Parku Krajobrazowego – Góra św. Anny.

Zamek, a właściwie XVII-wieczny pałac dawnych właścicieli tej ziemi, odnawiany obecnie przez nowego właściciela pana Joachima Wiesiollka, zachwyca swą barokową architekturą i z pietyzmem odnawianymi detalami. Pałac wkrótce otworzy swe podwoje dla gości i turystów jako hotel.

Z Żyrowej powędrowaliśmy malowniczym, „górskim” szlakiem, przez rezerwat Lesisko, stary folwark
            i przedwojenny skalny amfiteatr, pod Pomnik Czynu Powstańczego dłuta Xawerego Dunikowskiego na Górze Św. Anny, a stamtąd do Domu Pielgrzyma.

Po obiedzie i konkursach wiedzy o walorach i przeszłości Góry Św. Anny, odwiedziliśmy barokowe sanktuarium Św. Anny Samotrzeciej z cudowną figurką, Rajski Plac, Grotę Lurdzką (wzorowaną na grocie NMP we francuskim Lourdes), wykutą w dawnym kamieniołomie w latach 1912-13, by resztę czasu spędzić na zakupie pamiątek „pod budami” oraz delektowaniu się smakowitymi lodami.

W drodze do autokaru, rzuciliśmy jeszcze szybkie spojrzenie z platformy widokowej na rezerwat geologiczny utworzony na południowo-zachodnim zboczu góry, w dawnym kamieniołomie bazaltu i wapienia, na miejscu wulkanu działającego 27 mln lat temu.

Aktywnie spędzona sobota, w gronie rówieśników, w pięknych okolicznościach przyrody, na pewno pozostawi uczestnikom miłe wspomnienia i spory zakres wiedzy o bogactwie kulturowym tego regionu Opolszczyzny.

Opiekun SKKT PTTK
            Beata Jendruś

• KALENDARZ SZKOLNY 2022/2023

1  września - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

12 września - zebranie rodziców godz.1700

10 października - konsultacje dla rodziców godz.1800

14 października - Dzień Edukacji Narodowej – dzień wolny od zajęć dydaktycznych

października - pasowanie uczniów klas pierwszych

31 października - dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych

14 listopada - konsultacje dla rodziców godz. 1800

23 grudnia -1stycznia - przerwa świąteczna

9 stycznia - konsultacje dla rodziców uczniów zagrożonych

6 lutego - rada klasyfikacyjna

10 lutego - zebranie ogólne rodziców godz. 1700

13 – 24 lutego - ferie zimowe

6 - 11 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna

17 kwietnia - konsultacje dla rodziców godz. 1800

2,4,5 maja - dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych

15 maja - konsultacje dla rodziców uczniów zagrożonych

23 - 25 maja - egzamin ósmoklasisty

(dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych dla klas I-VII)

9  czerwca - dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktycznych

16 czerwca - rada klasyfikacyjna

21 czerwca - egzaminy sprawdzające

23 czerwca - koniec roku szkolnego

28 czerwca - rada podsumowująca

22 sierpnia - egzamin poprawkowy

• Czas rozwinąć skrzydła

02.09.2022

Właśnie minęły dwa miesiące wspaniałych, beztroskich wakacji. Nie tak łatwo jest pożegnać piękne plaże, błękit nieba, ścieżki górskie wśród zielonych lasów, szalone przygody oraz wakacyjnych przyjaciół.

1 września podczas uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2022/2023  Pani Dyrektor Elżbieta Cieśla przywitała wszystkich obecnych, a szczególnie serdecznie naszych pierwszoklasistów. Wszystkim uczniom życzyła osiągania samych sukcesów w nauce. W szczególny sposób zwróciła się do uczniów klasy VIII, życząc im wytrwałości i powodzenia na egzaminie ósmoklasisty. Wspomniała, że obok wychowania i jakości kształcenia nadrzędnym celem będzie rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów. Przybliżyła również zmiany, które zostaną wprowadzone do systemu edukacji w nowym roku szkolnym.

Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, gdzie zostali zapoznani z planem zajęć, a pierwszoklasistom zostały wręczone rogi obfitości oraz drobne upominki.