• Szkolne andrzejki
          • Szkolne andrzejki

            28.11.2022

            Podziękowania

            dla Rodziców

            Serdeczne podziękowania dla wszystkich Rodziców, a szczególnie dla Rady Rodziców, za pomoc  przy organizacji szkolnych ANDRZEJEK: przygotowanie ciast, zorganizowanie stoisk ze słodkościami, pomoc przy dekorowaniu szkoły. Ciasta były pyszne, a dochód z ich sprzedaży zasili budżet Samorządu Uczniowskiego, z przeznaczeniem na dalszą działalność w bieżącym roku szkolnym.

            Samorząd Uczniowski

          • Dzień Pluszowego Misia

            27.11.2022

            Nie od dziś wiadomo, że misie są najlepszymi przyjaciółmi każdego dziecka. I te z klapniętym uszkiem, i te z zawsze pustym brzuszkiem. Mimo pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych zabawek dla dzieci, nic  nie przebije mięciutkiego, pluszowego i kochanego misiaczka.

            Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka, symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosevelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

            Samorząd Szkolny jak co roku zorganizował dla maluchów dużo atrakcji. Emilka, Julka, Paulina i Marcin z kl. 6. przygotowali mnóstwo zagadek z nagrodami. Na koniec  wykonano pamiątkowe zdjęcia dzieciom z ich ulubionymi pluszakami. Zdjęcia w galerii :)

            Kółko Redakcyjne

          • Andrzejkowe zabawy i nie tylko :)

            27.11.2022

            24 listopada z pewnością zapisze się  na długo w pamięci uczniów naszej szkoły. To był dzień pełen wrażeń i pozytywnej energii.

            Jak przystało na andrzejki, pierwsze skrzypce grały wróżki i wróżby. Była więc Komnata Tajemnic z tajemniczymi wróżbitami,  do  których ustawiła się  długa kolejka chętnych, pragnących poznać swoją przyszłość. Panował tam niesamowity nastrój pełen magii.

            Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, gdyż Samorząd przygotował wesołe zabawy, muzykę, wystrój sali, a Rada Rodziców przygotowała pyszne przekąski i ciasta.

            To jednak nie koniec atrakcji,  bo kto powiedział, że w  jeden wieczór może być tylko jedna impreza.  

            Otrzęsiny były prawdziwą niespodzianką dla naszych czwartoklasistów. Musieli przejść swój chrzest bojowy, czyli zdać test z wiedzy o szkole, zaliczyć matematykę, zmumifikować kolegów, ułożyć puzzle, wypić bez grymasu sok z cytryny, a na końcu złożyć uroczyste ślubowanie.

            Oczywiście śmiechu było co niemiara,  a wszystkie konkurencje  zostały zdane śpiewająco,  klasy czwarte otrzymały dyplomy potwierdzające przyjęcie w poczet starszych uczniów oraz udowodniły, że potrafią  współpracować i świetnie się bawić.

            To z pewnością była udana impreza integrująca społeczność uczniowską, pozwalająca na oderwanie się od rzeczywistości i przeniesienie w świat zabawy i fantazji.

            Uczniowie PSP w Kolonowskiem dziękują nauczycielom i Rodzicom za pomoc w organizacji imprezy, z której dochód będzie przeznaczony na dofinansowanie imprez i uroczystości szkolnych.

             

            Kółko Redakcyjne

          • Konkurs Piosenki “Musik verbindet”

            27.11.2022

            23 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Bibliotece Publicznej w Dobrodzieniu
            odbył się I Niemieckojęzyczny Konkurs Piosenki “Musik verbindet”. Organizatorem konkursu był
            Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gosławicach. W przedsięwzięciu mogli wziąć udział soliści, duety
            i zespoły wokalne oraz wokalno-instrumentalne. Naszą szkołę reprezentowała Victoria Mazur
            z klasy VII. Victoria zaśpiewała piosenkę pod tytułem “Blau” z repertuaru niemieckojęzycznej
            piosenkarki Amandy. Pomimo iż Victoria nie zajęła miejsca na podium, dziękujemy jej
            i gratulujemy odwagi, ponieważ był to jej pierwszy taki publiczny występ.

             

            Dorota Leja-Kaufmann

          • Spotkanie z policjantką

            24.11.2022

            Spotkania policjantów z młodzieżą oraz kształtowanie w nich właściwych postaw to stały i ważny element wychowawczy w naszej placówce. 23 listopada gościem naszej szkoły była mł. asp. Maria Popanda z Komisariatu Policji w Zawadzkiem. Policjantka propagowała wśród uczniów zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa. 

            Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwsza z nich obejmowała omówienie tematyki hejtu oraz ustrzegania się niebezpiecznych nałogów. Te zagadnienia zostały przygotowane dla uczniów z klas piątej i szóstej. Ryzykowne zachowania dzieci w aspekcie przemocy i agresji były głównym celem przeprowadzonej prelekcji. 

            Podczas spotkania ze starszymi uczniami funkcjonariuszka  poruszyła problem odpowiedzialności karnej nieletnich w przypadkach zachowań agresywnych czy stosowanej wśród rówieśników przemocy. Prowadząca spotkanie nie cytowała kodeksowych zapisów, a jedynie pokazywała, jak zmienia się życie młodego człowieka, gdy wejdzie w konflikt z prawem. Uczniowie zapoznali się z wieloma realnymi przykładami zachownań niosącymi odpowiedzialność za swoje czyny,  niezależnie od tego czy dotyczą one realnego świata, czy tzw. cyberprzestrzeni. 

            Zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy warsztatów bardzo chętnie włączali się w dyskusję, zadawali pytania, na które policjantka udzielała szczegółowych odpowiedzi. Takie profilaktyczne lekcje są zdecydowanie dobrym pomysłem na uświadomienie młodym ludziom, co może grozić im za nieodpowiedzialne zachowanie nie tylko w szkole, ale i poza nią.

             

            Victoria Początek

          • ANDRZEJKI

            21.11.2022

            Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły na zabawę andrzejkową, która odbędzie się 24 listopada 2022r. (czwartek).

            Impreza będzie podzielona na dwie części:

            klasy 1 - 3 w godz.  15:30 - 17:00

            klasy 4 - 8 w godz.  17:00 - 19:00

            Będzie czekać na Was komnata tajemnic, w której poznacie własną przyszłość (za symboliczną złotówkę), dużo gier i zabaw.

            Można będzie kupić coś słodkiego przygotowanego przez samorząd szkolny za drobną opłatą. Na pewno będziecie się super bawić.

            Mamy również niespodziankę dla uczniów klasy 4 :).

            Samorząd Uczniowski

          • DZIEŃ MYSZKI MIKI W NASZEJ SZKOLE

            21.11.2022

            W dniu 18 listopada uczniowie klas I  III naszej szkoły zostali zaproszeni do obchodów  Dnia Myszki Miki – jednej z najstarszych postaci animowanych, stworzonej przez Walta Disneya.

            Uczniowie klas młodszych przyszli do szkoły w fantastycznych przebraniach – zaroiło się na korytarzach od przeróżnych Myszek Miki. Przynieśli ze sobą także przeróżne maskotki, książeczki i kolorowanki z Myszką Miki.

            Na pierwszej i drugiej przerwie odbyło się wielkie kolorowanie obrazków z ulubionym bohaterem disnejowskich kreskówek. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do rysowania.

            Uczennice klasy ósmej wykonały z tej okazji gazetkę tematyczną, tam też zawieszone zostały prace dzieci.

            Zaś na świetlicy oglądano dzisiaj film z Myszką Miki pt: „Magiczna Gwiazdka Mikiego”.

            Wesoło i bardzo przyjemnie spędziliśmy ten piątkowy dzień.

             

            M. P.

          • Stop śmieciom w lesie

            20.11.2022

            W konkursie plastycznym "Stop śmieciom w lesie" organizowanym przez Nadleśnictwo Zawadzkie w kategorii klas 1 - 3 3. miejsce zdobyła Dominika Baryga z kl. 3 oraz wyróżnienie Wiktoria Pallek z kl. 3. W kategorii klas 4 - 6 1. miejsce zdobyła Magdalena Morawiec z kl. 4 a i wyróżnienie Oliwia Kubilas z kl. 4 b.

            Gratulujemy!

             

            Alina Sandorska

          • Kolumbowie

            22.11.2022

            Pouczająca lekcja patriotyzmu, odwagi i poświęcenia, czyli o trudach życia w czasie II wojny światowej ukazana w spektaklu „Kolumbowie”

            O czasach wojny powiedziano już tak wiele, jednak wydaje się, że wciąż jest to zbyt mało, by oddać pełny obraz tragedii tamtych czasów i uświadomić wszystkim, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza dzisiaj, gdy za naszą granicą mają miejsce sytuacje podobne do tych sprzed prawie stu lat.

            16 listopada uczniowie klas 7 – 8 w Kinoteatrze w Zawadzkiem mieli okazję obejrzeć spektakl pt. ”Kolumbowie”, opracowany i przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie  wprowadziło naszą młodzież do świata pokolenia Kolumbów, czyli młodych ludzi skazanych i straconych przez okrutny los. Bohaterowie urodzeni niedługo po zakończeniu I wojny światowej, czyli około 1920  r., często nazywani byli także pokoleniem „czasu burz” i „apokalipsy spełnionej”. 

            Aktorzy przekazali widzom niezwykle pouczającą historię o patriotyzmie, ofiarności, odwadze i poświęceniu, ale także o dramatycznych wyborach, cierpieniu, strachu, niespełnionej miłości i rozwianych marzeniach. Dzięki inscenizacji uczniowie poznali historię pięciorga przyjaciół – Ireny, Tadeusza, Anny, Franka oraz Zygmunta, którzy musieli szybko dojrzeć i przejść najcięższą próbę charakterów. Okazuje się, że w bardzo młodym wieku zostali członkami podziemnej organizacji walczącej z niemieckim okupantem – przewozili broń, ratowali z obozów koncentracyjnych niewinnych ludzi, brali udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych, walczyli w powstaniu warszawskim.

            Sztukę „Kolumbowie” powinniśmy potraktować jako swoisty apel do młodego pokolenia, które czasy wojny zna tylko z filmów lub opowiadań. Młodzi artyści Narodowego Teatru Edukacji, przy użyciu magii teatru, zwracają się z prośbą do współczesnego widza o pielęgnowanie narodowej tożsamości i pamięci o tragicznej historii naszego kraju. Opowiadając o czasach II wojny światowej, aktorzy postawili sobie za cel przypomnienie młodym widzom o ich narodowej tożsamości, a także o tych, którzy poświęcili życie, byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Takie przesłanie odniosło skutek i uświadomiło naszym uczniom, że powinni docenić to, iż żyją w czasach, w których nie muszą martwić się o lepsze jutro.


            Victoria Początek

          • Historia Augusta - "Opowieść o tolerancji"

            17.11.2022

            Historia Augusta - ,,Opowieść o tolerancji”

            O tym, że tolerancja jest bardzo ważna w naszym życiu, nie trzeba nikogo przekonywać. Nikt nie lubi, gdy inni traktują go inaczej. Czasami  sami stajemy się ofiarą złego traktowania i braku tolerancji. Dlatego też dnia 16.11.2022 r. klasy 4 - 6 pojechały do kinoteatru w Zawadzkiem na spektakl pt. „Opowieść o tolerancji”. Spektakl został przygotowany przez aktorów z Wrocławia.

            Opowiadał historię chłopaka o imieniu August, który pojawia się w nowej szkole. Tam poznaje nowych kolegów i stara się zaprzyjaźnić z Jackiem, Kaliną, i Vanessą.

            Nie jest to jednak takie proste, gdyż August nie jest zwykłym chłopcem. Cierpi na rzadką chorobę, mimo że  przeszedł do tej pory dwadzieścia siedem operacji – niektóre były naprawdę poważne, jego twarz nadal nie wygląda dobrze.

            Niezwykły wygląd chłopaka sprawia, że ludzie gapią się na niego, mimo że chłopiec jest do tego przyzwyczajony, cierpi w samotności.

            Jednak na koniec okazuje się, że August staje się najlepszym kumplem w klasie, bo jest przyjacielski, mądry, dowcipny i nigdy z nikogo się nie śmieje.

            Morał z tego taki, że najważniejszy nie  jest nasz wygląd, ale to jak się z kimś dogadujemy, czy potrafimy znaleźć z nim wspólny język.

            A prawdziwe piękno kryje się w każdym z nas.

            Trzeba tylko pozwolić mu się ujawnić.

             

            Kółko redakcyjne - K. M. i P. K.

          • Szkoła w barwach biało - czerwonych - o tym, jak świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości

            13.11.2022

            Dziś możemy  cieszyć się wolnością, mamy niepodległe państwo, ale nie zawsze tak było. Dlatego tak ważna jest nasza pamięć o tych wydarzeniach.

            11 listopada obchodzimy w Polsce święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wtedy to, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita Polska stała się ponownie państwem suwerennym.

            Po zakończeniu I wojny światowej, Polska wróciła na mapę Europy.

            11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo wojsk polskich. Chcąc upamiętnić ten dzień, już w  1937 r. sejm polski przyjął ustawę o ustanowieniu 11 listopada Świętem Niepodległości.

             Podczas II wojny światowej obchody Dnia Niepodległości były zakazane. Po wojnie święto zostało oficjalnie zniesione przez komunistów. Dopiero w 1989r. 11 listopada ogłoszono ponownie Świętem Niepodległości.

            11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Dzień ten wieńczy 123-letnie dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania niepodległości.

            Aby uświetnić to wydarzenie przyszliśmy dzisiaj ubrani na galowo, udekorowaliśmy naszą szkołę patriotycznymi akcentami, nadaliśmy odświętny charakter swoim klasom.

            Następnie wzięliśmy udział w niezwykłym przedstawieniu, w którym uczniowie zaprezentowali  we wspaniałym montażu muzyczno - słownym historię Polaków, którzy dla ojczyzny poświęcili swoje życie.

            Przypomnieli o czasach niezwykle trudnych, a jednocześnie bardzo  ważnych dla naszego kraju.

            Niezwykle uroczysty charakter nadał uroczystości występ chóru i solistów. A słowa wymownych pieśni i utworów lirycznych o tematyce patriotycznej wzbudziły w nas  poczucie dumy i radości z bycia Polakiem.

            Dopełnieniem występu była prezentacja multimedialna ukazująca najważniejsze sceny z wydarzeń historycznych. Tło stanowiła nastrojowa scenografia, która podkreślała wyjątkowość oraz podniosłość tego święta.

            Uroczystość ta okazała się niecodzienną, sentymentalną i niezwykłą  lekcją historii i patriotyzmu przygotowaną przez Panią Beatę Jendruś  i panią Iwonę Cierpich.

            W tym dniu jeszcze raz zaakcentowaliśmy niezwykłą ważność Dnia Niepodległości.  O symbolicznej godzinie 11:11. zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do wspólnego  zaśpiewania ,,Mazurka Dąbrowskiego".

             

            Kółko redakcyjne

          • Wyjazd do Zawadzkiego na spektakl muzyczny pt: „Kot w butach“

            12.11.2022

            W dniu 10 XI 2022 r. uczniowie klas I - III pojechali do kinoteatru w Zawadzkiem na musical pt: „Kot w butach“. Była to nowa wersja znanej nam z dzieciństwa baśni. Spektakl był bogaty w efekty dźwiękowe i świetlne, które potęgowały wrażenia młodych widzów. Momentami było naprawdę strasznie! Aktorzy podczas swojego występu nawiązali kontakt z widzami i zaangażowali ich w grę. Całości dopełniała piękna, lecz momentami bardzo głośna muzyka, a także wesołe piosenki w wykonaniu artystów.

            Przekaz całego przedstawienia zawierał się w słowach, iż nie jest ważne bogactwo, pieniądze ale liczy się to, co mamy w sercu. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

             

            M. P.

          • PASOWANIE NA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

            12.11.2022

            W dniu 27 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość - Pasowanie na Ucznia. Dzieci z klas pierwszych przygotowywały się do tego święta pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Uczyły się wierszy i piosenek oraz wytrwale ćwiczyły podczas prób.

            W tym uroczystym dniu dzieci przyszły do szkoły w strojach galowych oraz w towarzystwie wzruszonych rodziców, którzy zasiedli na widowni. Po przywitaniu przybyłych Gości oraz uczniów przez Panią Dyrektor dzieci z klas pierwszych marszowym krokiem wkroczyły na scenę, gdzie zaprezentowały przygotowany z wielkim zapałem program artystyczny. Spotkały się w nim z Dobrą Wróżką oraz bajkowymi postaciami, które przeprowadziły ich przez Krainy: Śpiewu, Mądrości, Miłości i Pracowitości. Młodzi adepci nauki wspaniale zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności!

            Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania oraz Pasowanie na Uczniów PSP nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem. Ceremonii pasowanie dokonała Pani Dyrektor Magicznym Piórem.

            Po pasowaniu każdy uczeń otrzymał pamiątkowy medal, a w klasach czekały niespodzianki - kuferki pierwszaka.

            Wzruszające było też spotkanie z Panią Dyrektor Przedszkola oraz Paniami Wychowawczyniami, które z wielką dumą patrzyły na swoich wychowanków oraz przyniosły dzieciom słodkie upominki.

            Te ważne chwile związane ze szkołą na pewno zapadną głęboko w sercach uczniów ich rodziców oraz wychowawców.

             

            M. P.

          • NASZE UCZENNICE NA PODIUM XIII KONKURSU RECYTATORSKIERGO „LAS W POEZJI”

            02.11.2022

            27 października br. w Kinoteatrze w Zawadzkiem odbyła się kolejna edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego „Las w poezji". Organizatorami tego przedsięwziecia byli Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem, Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie. W konkursie wzięli udział uczniowie z kilkunastu placówek oświatowych znajdujących się na terenie administracyjnym Nadleśnictwa Zawadzkie.

            Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów z klas I – VIII. W tym roku szkolnym poziom wykonywanych utworów był niezwykle wysoki, więc tym bardziej jest nam niezwykle miło ogłosić, iż dwoje z naszych uczniów stanęło na podium. III miejsce w kategorii klas I-III zajęła uczennica klasy trzeciej – Dominika Baryga, która ujęła sędziów swoją interpretacją „Muchomorka”. W kategorii klas IV – VI za brawurową recytację „Ptasiego radia” Juliana Tuwima jury nagrodziło Lenę Świerczok z klasy piątej. Swoją śpiewną interpretacją utworu nasza zdolna  uczennica wywalczyła znakomite II miejsce. Obie nagrodzone dziewczynki wykazały się doskonałą dykcją oraz zrozumieniem treści recytowanego utworu, ale przede wszystkim wyjątkowym warsztatem aktorskim.

            Głównymi celami konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo – ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów oraz stworzenie młodym artystom możliwości prezentacji na podstawie znanych utworów literackich oraz utworów własnego autorstwa.

            Wszystkich uczestników oceniało wykwalifikowane jury, w składzie którego zasiedli nauczyciele poloniści, przedstawiciele Rady Rodziców, Nadleśnictwa Zawadzkie oraz Koła TPL. Jurorzy w swojej ocenie brali pod uwagę opanowanie tekstu na pamięć, dykcję, intonację oraz dobór środków przekazu artystycznego. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności, wykorzystując liczne rekwizyty i przebrania, z czego wielu z nich skorzystało.

            Wszystkim uczestnikom tej wspaniałej imprezy serdecznie gratulujemy umiejętności aktorskich, zwycięzcom wspaniałych sukcesów, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie nas do udziału oraz winszujemy niepowtarzalnej atmosfery podczas konkursu.

             

            Victoria Początek

          • Wycieczka klas drugich do Filharmonii Śląskiej i do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach

            03.11.2022

            26 października 2022 uczniowie klas 2a i 2b wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę na Śląsk. Pierwszym punktem wycieczki była Filharmonia Śląska w Katowicach, gdzie w sali kameralnej odbył się koncert zatytułowany „Ballady i Romanse”. Było to przedpołudnie pełne muzyki Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderweskiego oraz poezji Adama Mickiewicza. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały nie tylko opowieści na temat historii muzyki, ale przede wszystkim utworów w wykonaniu pana Gabriela Bortnowskiego, który grał na fortepianie oraz solisty, pana Jakuba Borgiela, który swoim głosem oczarował publiczność. Koncert prowadził pan Adam Żaak, który na koniec zaprezentował również muzyczną wersję znanego wiersza o smoku. Wszyscy wyszli z filharmonii zachwyceni koncertem.

            Następnie pojechaliśmy do Parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach. Pogoda nam dopisała, więc w takich pięknych okolicznościach przyrody zjedliśmy drugie śniadanie. Jednak głównym celem naszej wizyty w Gliwicach była znajdująca się w parku Palmiarnia Miejska, która powstała w 1924 i od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana. Spędziliśmy tam prawie dwie godziny, słuchając opowiadanych przez panią przewodniczkę ciekawostek na temat różnych gatunków roślin. Palmiarnia składa się z 5 pawilonów, w których mogliśmy podziwiać m.in. rośliny tropikalne, przyprawowe, sukulenty oraz rodziny bambusów i palm. Na terenie pawilonów ekspozycyjnych znajdują się punkty, w których nie obowiązuje reguła „Nie dotykać”. W tych miejscach mieliśmy możliwość sprawdzić, czy rośliny reagują na dotyk oraz na ile „ostre” są ciernie kaktusów. Na terenie palmiarnii widzieliśmy też m.in patyczaki, wiewiórki, czy papużki. W pawilonie akwarystycznym mogliśmy obserwować ryby pochodzące z różnych regionów geograficznych świata. Dzieci zadawały sporo pytań. Była to dla nich niezwykle atrakcyjna, interaktywna lekcja przyrody.

            Na koniec dzieci zakupiły pamiątki w znajdującym się w palmiarnii sklepiku. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wszyscy wyglądali na zmęczonych, ale zadowolonych :).

             

            Weronika Węgrzyńska

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
        • 77 46 11 126
        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland