• POŻEGNALIŚMY ABSOLWENTÓW

            27.06.2023

            Jak co roku świętowanie ostatniego dnia szkoły rozpoczęliśmy mszą świętą. Oficjalna część odbyła się oczywiście w szkole, gdzie uczniowie z rąk swoich wychowawców mogli otrzymać upragnione świadectwo zakończenia roku szkolnego, które jest biletem do rozpoczęcia najprzyjemniejszego okresu w życiu każdego ucznia, czyli wakacji.

            W uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 oraz pożegnania uczniów klasy ósmej wzięli udział uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście. Część oficjalną uświetniło pełne gratulacji i życzeń przemówienie Pani Dyrektor - Elżbiety Cieśli, skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli. Kierując słowa do naszych absolwentów, nawiązała do słów polskiego wieszcza - Adama Mickiewicza. Cytując jego twórczość, zaznaczyła, że "Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami". Podkreśliła również, że absolwenci przeszli przez wszystkie szczeble edukacyjnej drabiny, po to, aby rozpocząć nowy etap w swoim życiu, do którego każdy miał szansę dobrze się przygotować.

            Część oficjalną zakończyło wręczenie dyplomów, świadectw z wyróżnieniem oraz nagród. Absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły.

            W związku z zakończeniem roku szkolnego i rozpoczynającymi się wakacjami swoje gratulacje i życzenia do wszystkich uczniów i nauczycieli skierował również Burmistrz Kolonowskiego - Norbert Koston. Wręczył on także stypendia uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w różnych dziedzinach nauki i sportu.

            Po części oficjalnej ósmokladiści zaprezentowali Koncert Życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły. Były piosenki, wiersze, podziękowania i kwiaty. Takie wzruszające momenty są obowiązkowym elementem w życiu szkoły. Niektórzy uczniowie w kąciku ocierali łzy, inni z niepewnością patrzyli w przyszłość. Wszyscy jednak zgodnie przyznali, że to był ciekawy i intensywny okres w ich życiu, którego nigdy nie zapomną. 

            Drodzy Absolwenci!

            Pamiętacie, że jesteście fantastycznymi, młodymi ludźmi, przed którymi świat stoi otworem. Życzymy Wam powodzenia, zadowolenia ze swoich wyborów oraz zdobywania wielu nowych doświadczeń i przeżywania sukcesów, a przede wszystkim wiary we własne możliwości na dalszych etapach Waszej edukacyjnej wędrówki.

             

            Victoria Początek

          • Poznajemy życie dzikich zwierząt, czyli żywa lekcja przyrody w opolskim Ogrodzie Zoologicznym

            29.06.2023

            21 czerwca br. uczniowie klasy IVa wybrali się do Ogrodu Zoologicznego w Opolu. Celem wyjazdu było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia mieszkańców opolskiego ZOO oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, a także pokazanie sposobów na przyjemne spędzenie wolnego czasu.

            Mimo zmiennej pogody tego dnia, dzieciom dopisywały dobre humory i nikt nie narzekał na nudę. Uczniowie podczas wycieczki mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki, pobawić się na atrakcyjnym placu zabaw czy zjeść przygotowane na piknik przekąski i słodkości. Jedną z atrakcji okazał się również wypożyczony wózek, który posłużył do przechowania piknikowych atrybutów. Chętnych do jego prowadzenia nie brakowało, więc sprawę ułatwiło szybkie ustalenie kolejności uczniów obsługujących ten nietypowy sprzęt.

            Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród czwartoklasistów wiele emocji. Przechadzając się alejkami, uczniowie  podziwiali wiele gatunków flory i fauny, których nie mają okazji oglądać na co dzień. Najwiekszą uwagę skupiły na sobie uchatki, które dały popis swoich umiejętności pływackich i akrobatycznych, a także goryl, który swoimi rozmiarami wzbudził grozę w niejednym uczniu. Majestatycznie przechadzające się żyrafy to również spora atrakcja dla osób odwiedzających opolskie ZOO. Jest to gatunek, któremu grozi wyginięcie i nie w każdym ogrodzie zoologicznym można je podziwiać. Na szczęście dzięki wspaniałemu programowi hodowli zwierząt zagrożonych oraz inicjatywie sponsorów ich populacja wzrasta. Największą sensację wśród uczniów wywołało poszukiwanie wydry, którą ku uciesze wszystkich, udało się odnaleźć tuż pod koniec wycieczki. 

            Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Pobyt wśród zwierząt i bujnej roślinności dostarczył czwartoklasistom wielu wrażeń, był skarbnicą wiedzy botanicznej, a także niewątpliwą okazją do utrwalenia zasad bezpieczenego poruszania się w miejscach publicznych. Po pokonaniu tysięcy kilometrów  uczniowie wrócili do domów nieco zmęczeni, ale szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia.

             

            Victoria Początek

          • Kolejny Przegląd Piosenki Leśno - Przyrodniczej za nami!

            20.06.2023

            Już po raz XI uczniowie ośmiu szkół podstawowych z rejonu Nadleśnictwa Zawadzkie spotkali się na Przeglądzie Piosenki Leśno - Przyrodniczej w Leśnictwie Dębie. Przegląd ma charakter konkursu, a główne cele to zainteresowanie tematyką leśną poprzez odpowiedni repertuar, kształtowanie postaw w duchu poszanowania przyrody, poszerzanie wiedzy ekologicznej oraz integracja dzieci i młodzieży. Można powiedzieć, że cele zostały osiągnięte - wysłuchaliśmy kilkunastu piosenek (niektórych z dawnych lat) wykonanych w trzech kategoriach wiekowych, przy których wszyscy wspaniale się bawili. A wyniki naszej szkoły przedstawiają się następująco:

            - w kategorii pierwszej chór młodszy zdobył II miejsce

            - również w kategorii pierwszej solista Fabian Brzezina zdobył I miejsce i Złotą Wilgę

            - w kategorii drugiej chór starszy zdobył I miejsce i Złotą Wilgę

            - również w kategorii drugiej solista Adam Rathmann zdobył III miejsce

             

             Wszystkim wykonawcom serdecznie gratuluję!

             

            Iwona Cierpich

          • W poszukiwaniu kapibary- nasza wyprawa do ZOO

            16.06.2023

            14 czerwca wyruszyliśmy na długo oczekiwaną wycieczkę do opolskiego ZOO.

            Wyprawa rozpoczęła, się zbiórką przy stacji PKP, bo jechaliśmy pociągiem. Na miejsce dotarliśmy o godzinie 08:27.

            Pierwszym punktem było zwiedzanie Opola, ze szczególnym uwzględnieniem pomników przyrody, gdyż naszym przewodnikiem był pan Sandorski.

            Bardzo nam  się podobało na Wzgórzu Uniwersyteckim, może w przyszłości niektórzy z nas będą tam studiować?

            Zrobiliśmy zdjęcie przy pomniku księcia Kazimierza I opolskiego założyciela miasta oraz przy Wieży Piastowskiej.

            Gdy dotarliśmy do ZOO, z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy zwierzęta i rośliny. Wszystko nas zachwycało, ale najbardziej nie umieliśmy się doczekać zobaczenia kapibary.

            Kiedy to nastąpiło, nasze szczęście nie miało granic, mimo że zwierzątka nie zwracały w ogóle na nas uwagi i wylegiwały się na słońcu. Nasza pani zupełnie nie rozumiała naszej ekscytacji i stwierdziła, że kapibary to po prostu duże świnki morskie. I w sumie to miała rację. Potem już zachwyceni, zajadaliśmy się pysznymi lodami, na które mieliśmy zniżkę. Pod sam koniec każdy mógł kupić sobie pamiątkę. Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni nowych wrażeń. Długo jeszcze będziemy wspominać naszą wyprawę.

             

                                                                         Oliwia Kubilas klasa 4 b

          • Zabawa i edukacja, czyli o wycieczce czwartoklasistów do Centrum Rozrywki BSK

            11.06.2023

            7 czerwca br. uczniowie klasy klasy IVa pod opieką wychowawczyni oraz pana Romana Sandorskiego wybrały się na wycieczkę do BSK w Ozimku. Głównym celem wyjazdu było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja młodzieży oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.

            Na terenie centrum rozrywki znajdują się trampoliny, zjeżdżalnie, basen z gąbkami oraz tor przeszkód. Przed wejściem do hali dzieci wysłuchały krótkiego instruktażu na temat bezpieczeństwa oraz przygotowały się do zabawy pod okiem profesjonalnej  trenerki. Prawidłowo przeprowadzone ćwiczenia są niezbędne, by uniknąć kontuzji.  Po takiej rozgrzewce pod okiem instruktorki uczniowie wykonywali ciekawe zadania, grali w zbijaka, pokonywali tor z przeszkodami, zjedżali na dmuchanych pontonach, wspinali się po ściance wspinaczkowej, a nawet próbowali robić salta. Pobyt w parku trampolin okazał się dla uczniów świetną zabawą. Ta niezwykła lekcja wychowania fizycznego była ciekawym doświadczeniem, a ćwiczenia ruchowe w podobnych miejscach stanowią doskonałą alternatywę dla siłowni czy innych sposobów spędzania wolnego czasu.

            Kolejną atrakcją wycieczki była zabawa w kręgielni. Tutaj również uczniowie mogli wykazać się pomysłowością, sprytem i bystrym okiem. Podzieleni na trzy grupy rywalizowali, zbierając punkty dla swojej drużyny. 

            Pobyt w Centrum Rozrywki BSK dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg, a gra w kręgle uczy dyscypliny, pracy w zespole i zdrowej rywalizacji.

            Po tak wyczerpujących zajęciach sportowych uczniowie wraz z opiekunami udali się do pizzerii na pyszny posiłek, a w drodze powrotnej nie zabrakło także elementów edukacyjnych. Na krótki odpoczynek zatrzymaliśmy się w Parku Europejskim, by zrealizować projekt "Jak nie czytam, jak czytam?" Dodatkową atrakcją było odwiedzenie najstarszego w Europie, zabytkowego, żelazno - betonowego mostu wiszącego oraz podziwianie Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, który w 1960 roku został wpisany do rejestru zabytków. 

            Uczniowie wrócili do Kolonowskiego zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami  na twarzach. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że już zaczynają odliczać dni do kolejnej eskapady.

             

            Victoria Początek

          • Góry, klasztor i pobyt w raju

            08.06.2023

            5 czerwca uczniowie klas V, VI i VII mieli okazję udać się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Była to niezwykle atrakcyjna wyprawa z wieloma ciekawymi miejscami, które młodzież podziwiała z dużym zainteresowaniem.

            Pierwszym punktem honorowym, który w tym pasmie górskim należy odwiedzić, jest oczywiście legendarna Łysa Góra, czyli szczyt o wysokości 594 m n.p.m. położony we wschodniej części pasma Łysogór objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Górę tę kojarzymy przede wszystkim z historycznych podań o czarownicach i ich kłótniach, przekazywanych przez naszych dziadków z pokolenia na pokolenie.

            Na szczycie uczniowie podziwiali skalne rumowisko, czyli tzw. gołoborze. Z ogromnego, metalowego tarasu mogli podziwiać cudowną panoramę gór. Na miejscu poznali również historię zlotu czarownic, a także zwiedzili klasztor Misjonarzy Oblatów M.N, który jest  najstarszym polskim sanktuarium oraz miejscem szczególnego kultu.

            Po trudach wspinaczki i sporej dawce wiedzy z zakresu historii, geografii, biologii czy religii był też oczywiście czas na odpoczynek, smaczny posiłek oraz sesję zdjęciową.

            Walory edukacyjne tej wyprawy podkreślił fakt, że wielu uczniów z zaciekawieniem zadawało pytania dotyczące odwiedzanych miejsc, a młodzież należąca do SKKT PTTK miała okazję otrzymać kolejną pieczątkę do swojej kolekcji zdobytych szczytów.

            Po tej wyczerpującej lekcji w terenie oraz sporej ilości ruchu przyszła kolej na najprzyjemniejszą część wyprawy, czyli pobyt w aquaparku przy Hotelu Binkowskim, położonym w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Pobyt w tym tropikalnym raju z błękitną laguną, basenami i zjeżdżalniami dostarczył naszym uczniom najwięcej radości. Młodzież chętnie korzystała ze wszystkich atrakcji, których dostarczała ta egzotyczna wyspa. Kąpiel wśród bujnej roślinności oraz ogromnych, rozłożystych palm była prawdziwym powiewem luksusu i zapowiedzią zbliżających się wakacji. Szkoda, że ta wspaniała wodna zabawa nie mogła trwać wiecznie.

            Z żalem opuszczaliśmy ten wodny raj, jednak wspomnienia z tej eskapady na długo jeszcze pozostaną w naszej pamięci.

            Dziękujemy rodzicom za organizację oraz opiekę nad wszystkimi uczestnikami wycieczki.

             

            Victoria Początek

          • Dźwięki przyrody - edukacja i integracja

            11.06.2023

            Czerwiec w szkole to okres nie tylko nauki, ale i wycieczek. Piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a że mieszkamy w tak pięknej okolicy, więc w  poniedziałek 5 czerwca klasa 4 b z opiekunami wyjechała na wycieczkę rowerową do Nadleśnictwa Zawadzkie. Trasa wiodła przepiękną  leśną aleją, wśród  świergotu ptaków. Pierwszym punktem naszej wyprawy, po dotarciu do Nadleśnictwa, były zajęcia przeprowadzone przez panią Agnieszkę Jamrozik. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, mogliśmy zobaczyć, jak wyglądają nasiona i owoce różnych drzew, jakie odgłosy wydają np. jelenie, wilki oraz usłyszeć śpiew ptaków i nauczyć się je rozpoznawać. Największe wrażenie zrobiły na nas wypchane zwierzęta: niedźwiedź, dzik, żubr, sarny, jelenie, kuny, borsuk itp. Usłyszeliśmy też ciekawą historię o białym danielu, który wpadł pod ciężarówkę i teraz jest eksponatem. Zwiedzanie izby przyrodniczo-leśnej zakończyliśmy konkursem na temat fauny i flory naszej okolicy. Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody. Mogliśmy również zajrzeć do punktu alarmowo - dyspozycyjnego, w którym strażacy za pomocą kamer obserwują całą okolicę, aby błyskawicznie zareagować w razie pożaru. To było bardzo ciekawe. Później nadszedł wyczekiwany czas na  relaks na łonie natury i mogliśmy zajadać pyszne kiełbaski z grilla, lody i babeczki. Potem była akcja -  integracja, czyli różne zabawy: w berka i chowanego. Powrót do domu był bardzo przyjemny, znowu otaczały nas piękne widoki, słyszeliśmy cudowny śpiew ptaków, który już potrafimy rozpoznać :).

            Spędziliśmy wspaniale czas razem i zdobyliśmy mnóstwo informacji na temat otaczającego nas świata. Dziękujemy Pani Agnieszce za ciekawą lekcję i naszym rodzicom za zorganizowanie pikniku.

             

            Paulina G., Paulina M., - kl. 4 b

             

          • GÓRSKI RAJD MŁODZIEŻY SZKOLNEJ PTTK – „GÓRY OPAWSKIE 2023”

            11.06.2023

            W sobotę 3 czerwca odbył się kolejny z cyklu Górski Rajd Młodzieży Szkolnej PTTK – impreza z wieloletnią tradycją, adresowana do uczniów szkół – członków i sympatyków naszego Oddziału PTTK. Czterdziestoosobowa grupka przedstawicieli szkół podstawowych z Zawadzkiego, Kolonowskiego, Fosowskiego – Staniszcz Wielkich i Jemielnicy, pod przewodnictwem organizatorów turystyki z Oddziału PTTK ”Huta Andrzej” w Zawadzkiem wyruszyła na szlaki Gór Opawskich. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z kl. IV a, IV b i VI. Słoneczna pogoda i urozmaicona, malownicza trasa z namiastką prawdziwej górskiej wspinaczki, wiodąca z Pokrzywnej przez Gwarkową Perć, Piekiełko, Drogę Amalii, Ścieżką Langego na szczyt Biskupiej Kopy (889 m), były świetnym sposobem na spędzenie tego wolnego dnia. Na granicznym szczycie najwyższego wzniesienia Gór Opawskich, a zarazem Opolszczyzny, młodzi turyści mogli nie tylko zakupić czeskie pocztówki, pamiątki i słodycze, ale i wspiąć się na czeską wieżę widokową (Kaiser Franz Josef Warte). Kamienna 18 – metrowa,  biała budowla powstała za sprawą Morawsko Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego w 1898 roku i jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji. Nosi imię cesarza austriackiego, ponieważ, zbudowano ją z okazji 50 lecia panowania tego władcy z dynastii Habsburgów. Kolejna atrakcja, która czekała na młodych zdobywców w górskim schronisku PTTK „Pod Biskupią Kopą”, to ognisko z kiełbaskami na miłe zakończenie tej jednodniowej, ale jakże atrakcyjnej wyprawy.

             

                                                                                                                                                       Opiekun SKKT PTTK

                                                                                                                                                                  Beata Jendruś

          • Pracowity jak pszczoła - niezwykłe warsztaty pszczelarskie

            02.06.2023

             Jak ważne dla naszego świata są pszczoły, nie trzeba nikomu mówić, warto jednak uświadomić dzieciom, że to jak żyjemy ma wpływ na przyrodę.

            Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia oraz pestycydy , to najwięksi wrogowie pszczół i przyczyna ich depopulacji.

            2 czerwca w naszej szkole odbyły się niezwykłe warsztaty dla wszystkich uczniów naszej szkoły przeprowadzone przez sympatyczną panią pszczelarkę.

            Uczniowie dowiedzieli się, że pszczoła nie chce nam zrobić krzywdy, ona się tylko broni przed atakiem. Poznali wiele ciekawostek na temat życia w ulu, jakie ma zadania pszczoła robotnica, jakie królowa i co robi truteń?.

            Każdy mógł sprawdzić, jak pachnie pszczeli wosk i jak wygląda wnętrze pokazowego ula. Niestety nie udało się zobaczyć królowej, była szczelnie zasłonięta przez swoje wierne strażniczki.

            W drugiej części zajęć uczniowie przeszli do praktyki i wykonali świeczkę z wosku, nie było to trudne zadanie, więc wszyscy świetnie sobie poradzili.

            Temat był tak ciekawy, że niektórzy mieli do pani pytania, na które chętnie odpowiadała. Potem każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, a chętni mogli zakupić pyszny miodek, którym możemy się delektować właśnie dzięki pracy pszczółek.

            To były ciekawe i pouczające zajęcia, które uświadomiły nam, że jeśli chcemy dalej żyć w pięknym i zielonym świecie, to musimy dbać o pszczoły i chronić je!

             

            A. Sz.

          • Dzień Dziecka - dmuchańce i inne atrakcje

            02.06.2023

                          Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych i najpiękniejszych dni w roku, to również wyjątkowa okazja do super- zabawy i wzajemnej integracji.

                           W tym roku Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich dzieci z naszej szkoły dzień pełen wrażeń i niespodzianek .

                          Rozpoczęliśmy go bardzo przyjemnie, bo bez książek i zeszytów, a później było tylko lepiej. Klasy IV-VIII rozłożyły się wygodnie w korytarzu, na przygotowanych wcześniej materacach i oddały się oglądaniu filmu - Shreck jest najlepszy!!!

                          Potem, kolejna niespodzianka, - podchody. Każda klasa otrzymała instrukcję do swoich zadań i wyruszyła w teren.

                          Wszyscy byli niezwykle zaangażowani i przejęci. Jedni pilnowali mapki, wskazywali trasę, inni szukali ukrytych jajeczek, jeszcze inni dokonywali pomiarów i obliczeń matematycznych. Przy okazji niektórzy dowiedzieli się, ile mają wzrostu i z ilu sztachetek składa się brama wjazdowa do szkoły:)))

                          Rozwiązywanie zagadek nie było wcale takie łatwe, wymagało współpracy, kreatywności i umiejętności logicznego myślenia.

                          Wspólne wykonywanie zadań podczas takiej gry terenowej to świetny sposób, by odkryć swoje miasteczko na nowo.

                          Po rozwiązaniu wszystkich zadań i przejściu paru dobrych kilometrów, ale przecież ruch to zdrowie, każda z klas dotarła do mety, czyli do Dzikiej Chaty. A tam już czekały: lody, napoje, dmuchańce, pizza i wszystko, co do szczęścia dzieciom potrzebne:)))

                          Radości było mnóstwo, można było spróbować swoich sił w przeciąganiu liny, w strzelaniu do bramki i w innych, wesołych zabawach, które organizowali p. Kubik i Sandorski.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie cudownego i niezapomnianego Dnia Dziecka

            Kółko redakcyjne

            A. Sz.

          • NA „DACHU” SUDETÓW

            08.06.2023

            Zdobywanie Gór Olbrzymich (z niem. Riesengebirge) czyli Karkonoszy, zaczęliśmy od lekkiego rozruchu.

            Wędrując górskim szlakiem od Wodospadu Szklarki (13,3 m) do Starej Chaty Walońskiej i dalej do centrum Szklarskiej Poręby, poznawaliśmy walory krajoznawcze reglowej części zachodnich Karkonoszy, a w Starej Chacie Walońskiej – historię i tajemniczy świat karkonoskich poszukiwaczy minerałów tzw. Walończyków (przybyszy z odległej Walonii w Ardenach). Po wysłuchaniu prelekcji Wielkiego Mistrza Walońskiego o karkonoskich minerałach i historii ich pozyskiwania, każdego z uczestników poddano próbie czterech żywiołów pod przewodnictwem kobiet niezwykłych, „które to od potęgi rozumu i wiedzy nazwane zostały wiedźmami” (w rolę Wiedźm wcieliły się panie: Dorota, Joanna i Beata, zaś pan Tomek pełnił rolę Strażnika Walońskiego). Po próbie „czterech żywiołów”, złożeniu hołdu Dobrej Wiedźmie walońskiej, naszych panów poddano jeszcze Próbie Pokory, podczas której „zakuci” w dyby wykrzyczeli swe uwielbienie dla Matki Natury. Osiągnąwszy ostatni stopień walońskiego wtajemniczenia, wszyscy uczestnicy celebry otrzymali Certyfikat Bractwa Walońskiego, uprawniający nas do samodzielnej penetracji karkonoskich szlaków, co też uczyniliśmy dnia następnego.

            Drugiego dnia przyszło nam zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem – pokonać pieszo ok. 15 km szlak grzbietem wschodniej części Karkonoszy z metą na najwyższym szczycie – Śnieżce (1603 m).

            Wyprawę, pod kierunkiem przewodnika sudeckiego p. Roberta Mańki, zaczęliśmy od odwiedzenia perełki architektonicznej Karpacza – drewnianej świątyni Wang z XII w., przeniesionej do Karpacza, za staraniem hrabiny Fryderyki von Reden, w 1842 z miejscowości Vang w Norwegii. Drewniany, klepkowy kościół, zbudowany bez użycia gwoździ, którego zdobienia nawiązują do twórczości Wikingów, uznawany jest za bezcenny przykład dawnej sztuki nordyckiej. Wzmocnieni duchowo, wyruszyliśmy na jedną z najpiękniejszych tras górskich Karkonoskiego Parku Narodowego – przez Polanę im. Bronka Czecha do Kotła Małego Stawu i schroniska „Samotnia”. Malownicze położenie kultowego schroniska PTTK, majestat gór otaczających kocioł Małego Stawu, zachęcał do dłuższego odpoczynku w tym urokliwym miejscu i uwiecznienia go na zdjęciach. Kolejnym punktem na szlaku naszej wędrówki było schronisko „Strzecha Akademicka”. Stamtąd , po półgodzinnej wspinaczce, dotarliśmy na główny grzbiet karkonoski, oferujący rozległe widoki na stronę czeską i polską. Wędrując tzw. Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, po godzinie dotarliśmy do Domu Śląskiego – charakterystycznego „żółtego” schroniska, położonego na Rozdrożu pod Śnieżką. Aż 24 osoby z naszej grupy wykrzesały resztki sił i wspięły się na wierzchołek „królowej” Karkonoszy i Sudetów – na Śnieżkę (1603 m). Na szczycie Śnieżki – obowiązkowe fotki grupy na tle charakterystycznych trzech „spodków”, w których niegdyś mieściło się schronisko, a dziś tylko Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, rzut oka na piękną, rozległą panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej i czas ruszyć w drogę powrotną do Karpacza. Wieczorem, zmęczeni, ale usatysfakcjonowani , mogliśmy pozwolić sobie na „słodką nagrodę” na karpackim deptaku.

            W ostatni, słoneczny dzień naszej wyprawy, przyszło nam pożegnać sympatyczny pensjonat „Agawę” i wyruszyć w Góry Wałbrzyskie i Sowie, gdzie czekała nas ostatnia atrakcja –zwiedzanie tajemniczego Podziemnego Miasta Hitlera „Osówki”.

            Osówka jest najdłuższym z 5 udostępnionych kompleksów projektu “Riese” (Olbrzym), wybudowanym przez Niemców, w czasie II wojny św., w Górach Sowich. Prace rozpoczęto w połowie 1943 r., w wyniku których powstał ogromny system podziemnych betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac pozostał tajemnicą. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych, w których miano produkować cudowną nową broń III Rzeszy – broń jądrową. Film, opowieść przewodnika, a przede wszystkim spacer po ciemnych korytarzach sztolni, zrobił niemałe wrażenie na uczestnikach wycieczki.

            Co piękne, jak zwykle szybko się kończy, tak, jak i nasza wyprawa w Karkonosze, ale miłe wspomnienia zostaną, a może niektórzy połkną turystycznego bakcyla i będą kontynuować górską przygodę w kolejnych latach…

                                                                                                                                                      

                                                                                                            Beata Jendruś – opiek. SKKT PTTK

                                                                                                            i opiekunowie grupy:

                                                                                                            p. D. Leja-Kaufmann, p. J. Zganiacz i p. T. Kubik

          • 42 ZLOT ŚLADAMI DAWNEGO HUTNICTWA „REGOLOWIEC 2023”

            11.06.2023

            Kilka tygodni po Wiosennym Rajdzie Rowerowym, 20 maja ponownie wyruszyliśmy na rowerowe szlaki Doliny Małej Panwi, tym razem uczestnicząc w historycznym już, bo 42 Zlocie Dawnego Hutnictwa „Regolowiec 2023”. Zlot organizowany od ponad 40 lat przez Oddział PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem ma na celu propagowanie wiedzy o przeszłości hutniczej naszego regionu. Trasy rowerowe i piesze prowadzą przez miejsca w gminach Kolonowskie i Zawadzkie, w których w XVIII/XIX w. funkcjonowały huty żelaza, istniały osady hutnicze lub infrastruktura związana z przemysłem hutniczym lub ludźmi, zasłużonymi dla rozwoju hut i osadnictwa na naszym terenie. Nasza tegoroczna trasa była wprawdzie dość długa, ale bardzo atrakcyjna: wiodła z Kolonowskiego przez Staniszcze Wielkie, leśniczówkę „Jaźwin”, obok urokliwego, przeciwpożarowego punktu czerpania wody oraz śródleśnego zbiornika retencyjnego Dębina, dalej do zameczku myśliwskiego Malepartus w Kątach, na Kocią Górkę, do Stawów Pluderskich i wreszcie na Regolowiec, dziś miejsce biwakowe nad rz. Brzyniczką, a dawniej osada hutnicza. Na Regolowcu – tradycyjnie czekał na nas smaczny turystyczny posiłek, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie Zlotu przez organizatorów z O/PTTK „Huta Andrzej”, a potem moc zabawy w różnych konkursach sprawnościowych: kolarskim, rzutu lotkami, krążkami, piłeczkami, piłką do kosza oraz w konkursach wiedzy historyczno – krajoznawczej oraz wiedzy przyrodniczo – leśnej, organizowanym przez przedstawicieli Nadleśnictwa Zawadzkie. Bawili się zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy zlotu. Gratulacje należą się wszystkim, a szczególnie tym, którzy wywalczyli „miejsca na podium” w poszczególnych konkursach:

            - wiedzy przyrodniczo – leśnej: grupa młodsza: I m  Oliwia Kubilas, II m Milena Mrozek;

                                                              grupa starsza: I m  Janek Mordyński, II m – Roland Ploch;

            - wiedzy historyczno krajoznawczej: Marcin Joszko;

            - kolarskim grupa młodsza: I m – Marek Czupała, II m – Paweł Garbas , III m – Adam Rathmann,

                                                           IV m – Alex Foryś , VI m – Oskar Foryś , VIII m – Michał Fuchs;

                                   grupa starsza: I m Dawid Kalisz, III m – Kamil Wydra, V m – Alim Bah;

            - rzutu lotką: IV m Kuba Śmieszkoł,  V m – Julka Rogawska , VII m Marcin Joszko;

            - rzutu do kosza grupa młodsza: III m Patryk Joszko,  grupa starsza: Paulina Leja;

            - rzutu piłeczkami: II m Karolina Muszkiet, V m – Judyta Pach , VI m – p. Dorota.

            Udany dzień, wyprawa pełna wrażeń na długo pozostanie w pamięci 40 młodych uczestników rajdu, reprezentujących naszą szkołę. Podziękowania należą się zarówno organizatorom z OZ/PTTK „Huta Andrzej”, jak i opiekunom naszej grupki: paniom Dorocie i Iwonie oraz rodzicom: państwu Morawiec, p. A. Foryś i p. E. Kosytorz. Do zobaczenia na kolejnych wyprawach turystycznych.

             

            Opiekun SKKT PTTK

            Beata Jendruś

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
        • 77 46 11 126
        • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland