• Intensywny czas nauki, czyli o najważniejszym egzaminie w szkole podstawowej

            26.05.2022

            W dniach 24-26 maja odbył się egzamin ósmoklasisty, który obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.  Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jest to bardzo ważny okres dla młodzieży kończącej szkołę podstawową, gdyż  wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym, a także inne osiągnięcia ucznia.

            W naszej szkole do egzaminu przystąpiło łącznie 36 uczniów. Ósmoklasiści napisali egzamin z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Uczniowie zgodnie przyznali, że w tym roku szkolnym testy egzaminacyjne nie były trudne, co nastraja wszystkich bardzo optymistycznie.

            Teraz pozostało nam już tylko czekać aż prace egzaminacyjne zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca 2022 roku.

            Wszystkim ósmoklasistom życzymy uzyskania jak najlepszych wyników z egzaminów, które pomogą utorować drogę do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.

             

            Victoria Początek

          • Mundurki szkolne

            21.05.2022


            UWAGA

                Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kolonowskiem informuje, że w dniach 23.05 - 27.05.2022r. w godzinach 12:30 - 16:00 w tutejszej szkole będzie można wybrać i zamówić mundurek szkolny dla ucznia na rok szk. 2022/2023.

            Cena mundurka - 76,50 zł​​​​​​. 
            Wpłatę należności za mundurki należy uiścić wraz z zamówieniem.
            Brak wpłaty jest równoznaczny z rezygnacją z zakupu mundurka.
            Uwaga - wejście główne - proszę dzwonić
             

          • Wędrujemy szlakiem wrocławskich krasnali

            22.05.2022

            Drugiego dnia wycieczki wstaliśmy w doskonałych humorach, które dopisywały nam cały dzień. Piękna pogoda nastrajała nas do zwiedzania i podziwiania dorobków kultury polskiej. Uzbrojeni w uśmiechy wyruszyliśmy na podbój Świdnicy. Pierwszym punktem, który odwiedziliśmy, była największa drewniana świątynia, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czyli Kościół Pokoju. W tym barokowym wnętrzu obejrzeliśmy wystawę „Skarby Kościoła Pokoju” i wysłuchaliśmy historii powstania świątyni.

            Następnie powędrowaliśmy na świdnicki rynek. Jest to bardzo urokliwe miejsce z odremontowanymi, kolorowymi kamienicami z gotyckimi reliktami, pięknymi fontannami oraz studnią z Neptunem z 1732 r. Pospacerowaliśmy po  placu i po okolicznych uliczkach kryjących perełki architektury, uznawane za najcenniejszy zespół urbanistyczny na Dolnym Śląsku.

            Po tej dawce wiedzy wyruszyliśmy w dalszą podróż do średniowiecznego miasta nad Odrą, czyli Wrocławia. Ta miejscowość plasuje się w pierwszej dziesiątce miast europejskich pod względem ilości występujących mostów. Najstarszą częścią miasta jest Ostrów Tumski, który powstał w X wieku. Pomimo wielu zniszczeń podczas wojen, Wrocław zachował mnogość zabytków zaliczanych do klasy światowej. Niektóre z nich zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj symbolem miasta są krasnale, przyglądające się skrycie turystom i mieszkańcom. Szukając sławnych wrocławskich krasnali, spacerowaliśmy po Ostrowie Tumskim i Starym Rynku. Podziwiając tę część stolicy Dolnego Śląska mieliśmy okazję odwiedzić Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, uchodzącą za pierwszą gotycką świątynię na ziemiach polskich oraz Most Tumski, jeden z wielu mostów Wrocławia, który niegdyś łączył Ostrów Tumski z wyspą Piasek.

            Następnie odwiedziliśmy Ossolineum - polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu. Ta ogromna biblioteka jest jedną z najstarszych ośrodków kultury polskiej, o czym decydują przede wszystkim bogate zbiory biblioteczne, obejmujące ważne dla kultury polskiej starodruki.  Sporo emocji dostarczyła nam również Wieża Matematyczna, której pomieszczenia stanowią dzisiaj przestrzeń ekspozycyjną Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, a taras widokowy stwarza turystom możliwość podziwiania panoramy miasta.

            Przechodząc dalej, do centrum starego miasta, podziwialiśmy architekturę wokół placu, który jest jednym z największych rynków średniowiecznych Europy. Zabudowę tego miejsca stanowią budowle z różnych epok, gdzie centralne miejsce zajmują dwa największe w Polsce ratusze. Na rynku mieliśmy okazję zakupić pamiątki oraz indywidualnie odwiedzić miejsca, które najbardziej nas interesują.

            Niestety nieuchronnie zbliżał się koniec naszej wycieczki, dlatego udaliśmy się na miejsce zbiórki. I chociaż nogi po wielogodzinnym zwiedzaniu bolały nas niemiłosiernie, zadowoleni i uśmiechnięci udaliśmy się do autokaru, by po dwugodzinnej jeździe powrócić do Kolonowskiego.

             

            Victoria Początek

          • Poznajemy uroki stolicy Dolnego Śląska

            16.05.2022

            Korzystając z ministerialnego programu „Poznajemy Polskę”, uczniowie klas VI – VIII wybrali się na kolejną wycieczkę z tego cyklu. Był to dwudniowy wyjazd do Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska, który odbył się 12-13 maja.  W ciągu dwóch dni pobytu nie byliśmy w stanie skorzystać ze wszystkich atrakcji tego pięknego miasta, ale i tak staraliśmy się wykorzystać ten czas do maksimum.

            Pierwszym celem naszej eskapady był słynny Punkt Widokowy - Sky Tower. Jest to jedna z największych turystycznych atrakcji tego miasta. Z położonego ok. 200 metrów nad ziemią przeszklonego tarasu można podziwiać zachodnią i północną część Wrocławia. Oglądaliśmy krajobrazy, które zza okien robią niesamowite wrażenie. Wszyscy byliśmy spragnieni oszałamiających widoków, których w małym miasteczku nie można podziwiać. Niektórzy uczniowie bali się podejść do ogromnej szyby ze względu na lęk wysokości. Ostatecznie wygrała jednak ciekawość i nawet ci najbardziej bojaźliwi przełamali swój strach.

            Po ekstremalnych przeżyciach na wysokości 49. piętra udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie podziwialiśmy wystawę sztuki znajdującą się na pierwszym piętrze, zatytułowaną „Sztuka śląska XVI–XIX w.” Mieliśmy okazję obejrzeć obrazy najwybitniejszego malarza śląskiego baroku - Michaela Leopolda Willmanna. Obok dzieł malarstwa podziwialiśmy wiele znakomitych przykładów rzeźby barokowej, które niegdyś stanowiły wyposażenie wrocławskich i dolnośląskich kościołów. Największą naszą uwagę przykuło jednak dawne rzemiosło artystyczne, takie jak: broń, wyroby złotnicze, kamionka śląska, fajans, porcelana szkło i gobeliny.

            Będąc we Wrocławiu nie można nie zobaczyć Panoramy Racławickiej. To jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Około południa zawitaliśmy do tej części muzeum, w której znajduje się obecnie to arcydzieło. Przewodniczka zaprowadziła nas do Małej Rotundy, gdzie w bardzo ciekawy sposób dowiedzieliśmy się, jak Polacy przygotowali się do wojny, jak byli ubrani i w jakich miejscach walczyli. Po tej dawce wiedzy historycznej udaliśmy się na sam szczyt muzeum i wówczas naszym oczom ukazała się słynna panorama. Olbrzymie dzieło przedstawia bitwę pod Racławicami. Dowiedzieliśmy się, że obraz ma ponad 100 metrów długości i 15 metrów wysokości. Malowidło wywołało na nas ogromne wrażenie. Okazało się, że za sprawą dzieła, mieliśmy okazję być w centrum tych historycznych wydarzeń, co dodatkowo podkreśliły eksponaty znajdujące się przed panoramą. Był to jeden z najbardziej emocjonalnych momentów naszej wycieczki.

            Kolejną atrakcją, która czekała nas tego dnia, był rejs statkiem po Odrze. Płynąc, mogliśmy odpocząć i zarazem podziwiać uroki Wrocławia. Po dopłynięciu do celu podziwialiśmy kolejne ważne miejsca we Wrocławiu – Halę Stulecia oraz wspaniałą Iglicę. Później odwiedziliśmy Ogród Japoński, który jest namiastką prawdziwej kultury japońskiej w Polsce. Mogliśmy spacerować pomiędzy alejkami prowadzącymi poprzez cały kompleks lub usiąść nad brzegiem stawu i rozkoszować się promieniami popołudniowego słońca.

            Po pokonaniu wielokilometrowej trasy wróciliśmy do autokaru, którym dotarliśmy do hotelu w Świdnicy. Pełni nowych, ciekawych i niesamowitych wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

             

            Victoria Początek

          • Przepych królewskiego Krakowa, Orle Gniazda i piaski pustyni…

            04.05.2022

            Przepych królewskiego Krakowa, Orle Gniazda i piaski pustyni…,

            czyli wyprawa w POLSKĘ kl. 4 i 5.

            W dwa ostatnie dni kwietnia uczniowie kl. 4 i 5 z opiekunami, pod przewodnictwem pana Stanisława Pluty z Biura Podróży „Skaut”, wyruszyli na małopolskie szlaki kultury i polskiego dziedzictwa narodowego. Celem pierwszego dnia wyprawy był królewski Kraków z jego bogactwem zabytków architektury.

            Niespiesznym krokiem przeszliśmy od Pomnika Grunwaldzkiego (odsłoniętego na placu Jana Matejki – dn. 15 lipca 1910 roku, dokładnie w pięćsetną rocznicę bitwy) słynną ulicą Floriańską na Rynek, podziwiając po drodze Barbakan (zwany „Rondlem”) - najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa oraz Bramę Floriańską i pozostałości murów obronnych.

            Białymi dorożkami, gwarem i muzyką przywitał nas krakowski Rynek, ale my zanurzyliśmy się w ciszę Mariackiej świątyni, by podziwiać piękno jej gotyckiego wnętrza i znane z podręczników słynne dzieło rzeźbiarskie Wita Stwosza – Ołtarz Zaśnięcia NMP (z XV w.). Zachwyceni przepychem świątyni, udaliśmy się na spacer Traktem Królewskim, w kierunku Wawelu, poznając po drodze historię najstarszego w Krakowie, romańskiego kościoła Św. Andrzeja oraz kontrastującego wyglądem i barokowymi rzeźbami kościoła św. Piotra i Pawła.

            Zwiedzanie królewskiej rezydencji na Wawelu zaczęliśmy od Katedry ze słynnym Dzwonem Zygmunta, srebrnym sarkofagiem patrona Polski - św. Stanisława, kryptami grobowymi polskich królów, poetów i dygnitarzy oraz renesansową Kaplicą Zygmuntowską. Potem wraz z przewodnikiem weszliśmy do prywatnych apartamentów królewskich. Ciekawa opowieść pani przewodnik o prywatnym życiu Zygmunta Starego, Bony oraz ich syna Zygmunta Augusta przeniosła młodych słuchaczy w czasy renesansu. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek związanych z produkcją i zastosowaniem arrasów, które zdobiły ściany komnat, podziwiali zmieniające się wraz z mijającymi wiekami elementy dekoracji królewskich apartamentów.

            Spacer po wzgórzu wawelskim zakończyliśmy tradycyjnie nad Wisłą, pod pomnikiem ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkową fotkę.

            Na Rynek wróciliśmy Plantami, które zachwycały świeżą zielenią drzew. Odwiedziliśmy po drodze słynne Okno Papieskie oraz Bazylikę Franciszkańską, w której znajduje się jedna z kilku wiernych kopii Całunu Turyńskiego (poświęcona przez Jana Pawła II), a sam kościół zachwyca barwnymi witrażami oraz polichromią autorstwa znanych XIX-wiecznych artystów – Józefa Mehoffera i samego Stanisława Wyspiańskiego.

            Po obkupieniu się pamiątkami w krakowskich Sukiennicach ruszyliśmy w kierunku pierwszej polskiej uczelni Akademii Krakowskiej (dziś UJ), gdzie na dziedzińcu Collegium Maius czekała na nas niespodzianka - grający zegar. O godz. 17.00 rozpoczęło się widowisko. Przy dźwiękach pieśni akademickiej „Gaudeamus Igitur”, przed naszymi oczami przemaszerowała parada postaci zw. z początkami uczelni: królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza. Uczestnicy tego widowiska, młodzi i starsi zgodnie nagrodzili lalkowych aktorów gromkimi oklaskami. Dzień pełen wrażeń, zakończył odpoczynek w wygodnym hotelu Krakus.

            Piątek powitał nas promieniami słońca, które towarzyszyło nam do końca wyprawy Szlakiem Orlich Gniazd – wapiennych zamków Kazimierza Wielkiego, wzniesionych na wzgórzach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, by strzec granic dawnego Królestwa Polskiego. Starym kupieckim szlakiem, wiodącym doliną Prądnika, wjechaliśmy na teren Ojcowskiego Parku Narodowego. Białe, wapienne ściany górujące nad drogą zachwycały, ale największe wrażenie zrobiła samotna Maczuga Herkulesa, wyróżniająca się na tle zamku w Pieskowej Skale. Zwiedzanie tego uroczego zakątka Ojcowskiego PN zaczęliśmy od spaceru do wspomnianej Maczugi, samotnego ostańca, owianego licznymi legendami, a stamtąd wspięliśmy się do Zamku Pieskowa Skała. Opowieść o legendarnej Dorotce i jej piesku oraz prawdziwa historia rodu Szafrańców – długoletnich właścicieli zamku, zachęciła nas do zwiedzenia obiektu.

            Mimo trwającego remontu, udało nam się obejrzeć renesansowe dziedzińce oraz wystawę, poświęconą historii zamku.

            Kolejnym celem naszej wyprawy było największe z „Orlich Gniazd” – zamek Bonerów w Ogrodzieńcu. Zanim jednak dotarliśmy do celu, po drodze czekała nas niespodziewana wizyta na „polskiej Saharze” - Pustyni Błędowskiej. To niesamowite miejsce o łącznej powierzchni 33 km², było często wykorzystywane jako poligon wojskowy dla polskich sił zbrojnych, ale także dla armii niemieckiej Rommla i Luftwaffe, zaś w 1998 r. odbyły się tam ćwiczenia wojsk NATO.

            Uczniowie rzucili się biegiem na podbój pustyni. Tyle piachu naraz   jeszcze nie widzieli.

            Po ponad półgodzinnej zabawie, wspólnym zdjęciu i wysypaniu z butów kilogramów piasku, wyruszyliśmy zdobywać ostatni na trasie warowny zamek – Ogrodzieniec.

            Długi spacer po murach zamczyska, zdobywanie kolejnych baszt, wież i ciekawe opowieści przewodnika, pozwoliły uczniom przyswoić sobie wiedzę o życiu rycerzy i walorach obronnych średniowiecznych zamków. Wiedzę zdobytą podczas wycieczki, uczniowie mogli się pochwalić podczas konkursu historyczno-turystycznego, który spontanicznie przeprowadziliśmy u stóp zamczyska. Zacięta rywalizacja i udział prawie wszystkich wycieczkowiczów, wykazał jak wiele informacji można sobie przyswoić przez zaledwie 2 dni, poprzez osobiste „dotknięcie” historii, zastygłej w zabytkach kultury, w miejscach i w słowach naszych przodków.

            Wiele wrażeń i wiedzy przywieźli ze sobą uczestnicy wycieczki. Oby więcej takich żywych lekcji historii, przyrody i geografii… Do zobaczenia na szlakach.

             

             

            Beata Jendruś  i opiekunowie p. Sabina Nowak i p. Tomasz Kubik

          • WYCIECZKA DO ZŁOTEGO STOKU I NYSY 27.04.2022r.

            12.05.2022

            W ramach projektu „Poznajemy Polskę“ klasy I - III uczestniczyły w dniu 27.04.2022r. w wycieczce do Złotego Stoku i Nysy.

            W Złotym Stoku znajduje się kopalnia złota, którą uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzić. Najpierw zwiedzili kopalnię „Gertruda“, gdzie poznali sposoby wydobywania złota oraz zagrożenia czyhające na wydobywających je górników. Poznali również niektóre urządzenia, które ułatwiały ówczesnym ludziom pracę np: dźwig ręczny, kołowrotek przy studni, kierat do wyciągania i wciągania z kopalni wagoników z urobkiem i inne. Wielką atrakcją było też wypłukiwanie sitami złota. Po zakupieniu licznych pamiątek w postaci bryłek złota i zjedzeniu pysznego obiadu oraz krótkim odpoczynku na placu zabaw uczestnicy wycieczki udali się autokarem do leżącej niedaleko Nysy.

            Po przyjeździe do Nysy uczniowie przeszli przez rynek aż do Bazyliki św. Jakuba i św. Agnieszki. Podczas zwiedzania wnętrza świątyni dowiedzieli się, że została ona wybudowana w stylu gotyckim i posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie. Wielokrotnie niszczona w czasie historycznych zawirowań na nowo odzyskała swój blask. Obok bazyliki znajduje się również muzeum, w którym znajdują się m.in. znalezione podczas renowacji bazyliki eksponaty.

            Po zrobieniu zdjęcia pamiątkowego przed bazyliką wszyscy przeszli spacerkiem do wieży widokowej. Tam wjechali grupami na taras widokowy, skąd można było podziwiać panoramę miasta oraz jej okolice.

            Pełni wrażeń, bogatsi o kilogramy złota i nowe doświadczenia oraz wiadomości uczniowie wraz z opiekunami szczęśliwie wrócili do Kolonowskiego.

          • MALI PATRIOCI

            03.05.2022

            27 kwietnia 2022 r. odbył się uroczysty apel z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. W czasie akademii uczniowie klasy piątej, pod kierownictwem pani Jadwigi Lackert, przedstawili historyczne okoliczności uchwalenia Konstytucji jako pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie. Młodym artystom towarzyszył szkolny chór, który zaprezentował patriotyczne utwory w aranżacji pani Iwony Cierpich. Tegorocznym obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji towarzyszyły również refleksje nad historią i wagą niezależności państwa w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

            Głównym celem apelu było kształtowanie wśród uczniów postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego, tradycji oraz symboli narodowych. Uczniowie zrozumieli przesłanie tego niezwykłego montażu słowno – muzycznego. Dotarło do nich, że największym szczęściem obecnie jest to, że dziś Polacy mogą cieszyć się wolną Polską i z dumą patrzeć na biało – czerwoną  flagę oraz śpiewać hymn narodowy.

             

            Victoria Początek

          • Wyniki konkursu wielkanocnego

            24.04.2022

            Wyniki konkursu na ozdobę wielkanocną metodą decoupage:

            I miejsce – Jakub Smieskol – klasa 8a

            II miejsce – Paulina Leja – klasa 5

            III miejsce – Emilia Rozik – klasa 5

             

            Gratulacje! Uczestnikom bardzo dziękuję za zaangażowanie i udział :). Wszystkie prace można zobaczyć poniżej ;).

          • Uwaga konkurs!

            06.04.2022

            Uwaga konkurs!

             

            W związku ze zbliżającym się świętami serdecznie zapraszamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie „Wielkanocny decoupage z jajem”.

             

            Jajka wykonane metodą decoupage to doskonały pomysł na dekorację wielkanocnego koszyczka lub przyozdobienia domu na czas świąteczny. Do ozdabiania można wybrać jajka styropianowe, plastikowe lub zwykłe wydmuszki. Ta metoda dekorowania jajek wielkanocnych nie wymaga szczególnych zdolności artystycznych. Potrzeba tylko nieco więcej czasu, aby wszystkie warstwy - gruntu, kleju i lakieru mogły wyschnąć. Warto samodzielnie spróbować ozdobić pisankę metodą docoupage, ponieważ takie dekoracje świąteczne mogą stać się przepiękną pamiątką.

             

            Co należy zrobić?

            Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie techniką zdobniczą (decoupage) pisanki wielkanocnej, wykorzystując do tego celu styropianowe jajko i papierową serwetkę. Organizatorka konkursu zachęca Was do uruchomienia wyobraźni i wykorzystania rzeczy, które posiadacie w domu.

             

            Co to jest decoupage?

            Decoupage to tzw. metoda serwetkowa ozdabiania przeróżnych powierzchni. Wzory znalezione na serwetkach można nakleić i zabezpieczyć lakierem zarówno na szkle, jak i na drewnie czy styropianie. Do decoupage’u używa się zwykłych serwetek lub papieru ryżowego. Najprostsze do pokrycia decoupage’m są płaskie powierzchnie. Okrągłe przedmioty - im większe, tym są łatwiejsze do ozdabiania. Bardzo często metodą decoupage ozdabia się jajka, ale też bombki, biżuterię, pudełka, a nawet meble.

            Zaletą tej techniki zdobniczej jest to, że nie trzeba umieć malować, aby stworzyć piękne wzory na wybranej powierzchni. Liczy się tylko dokładność i... czas. Efekt, jaki daje ta technika, ma przypominać wzory malowane pędzlem.

             

            Jajka decoupage: co jest potrzebne do ich zrobienia?

             

            Potrzebujesz:

            · jajko styropianowe,

            · specjalny grunt do decoupage’u,

            · klej do decoupage’u,

            · nożyczki (chyba że będziemy wydzierać wzory),

            · papier ścierny,

            · serwetki lub papiery ryżowe do decoupage’u ze wzorami (drobnymi, szczególnie jeśli jajka są małe),

            · lakier akrylowy do decoupage’u (błyszczący lub matowy),

            · farby akrylowe,

            · płaski pędzel do nakładania kleju,

            · ew. wstążki do dekoracji,

            · ew. zwykła gąbka do nakładania farby.

             

             

            Cele konkursu:

            • poszerzenie wiedzy z zakresu techniki zdobniczej – „decoupage”,
            • aktywizowanie uzdolnień uczniów,
            • zachęcenie do ekspresji twórczej,
            • rozwijanie zamiłowań plastycznych,
            • kultywowanie tradycji,
            • doskonalenie sprawności manualnej.

             

            Prace można przynosić do 11 kwietnia 2022 roku. Wszyscy uczestnicy tego konkursu otrzymają dodatnie punkty z zachowania ;).

             

             

             

            Sabina Nowak

          • KONKURS FOTO OZ PTTK „ HUTA ANDRZEJ” W ZAWADZKIEM

            06.04.2022

             

             

            Gratulacje i podziękowania dla dwóch przedstawicielek klas: VII i VIII a , które reprezentowały szkołę  i nasze SKKT PTTK w konkursie fotograficznym „JESIENNE KRAJOBRAZY DOLINY MAŁEJ PANWI”, zorganizowanym przez OZ PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem.             

            Piękne zdjęcia wykonane przez LENĘ ŻOŁNOWSKĄ i MILENĘ RATHMANN zostały docenione przez konkursowe jury, które nagrodziło dziewczyny dyplomami i nagrodami.

            Szkoda, że tylko dwie uczennice wzięły udział w konkursie i wyruszyły w plener z aparatem fotograficznym, by uchwycić urok naszej okolicy w złotych barwach jesieni. Liczymy, że w roku przyszłym więcej uczniów wybierze się na szlaki Doliny Małej Panwi, by zatrzymać w kadrze znikające miejsca, zabytki i ulotne piękno naszej Ojcowizny.

             

            Opiekun SKKT PTTK

            Beata Jendruś

          • Turystycznym szlakiem Warszawy

            03.04.2022

            Drugiego dnia wycieczki do stolicy mieliśmy okazję obejrzeć  wszystkie najważniejsze warszawskie obiekty. Mimo niesprzyjającej aury w doskonałych nastrojach udaliśmy się do Łazienek Królewskich, nazywanych "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie". Jest to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Zwiedziliśmy przepiękny Pałac na Wodzie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków. Podziwialiśmy  galerię obrazów zebranych w kilku komnatach pałacu. Obejrzeliśmy Galerię Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz malowniczo położony Amfiteatr. Pięknymi alejkami, poprzecinanych licznymi zabytkami architektury, dotarliśmy pod Pomnik Chopina. Wśród wirujących płatków śniegu ten posąg wydawał się nam wyjątkowo dostojny.

            Następnie autokarem przejechaliśmy do centrum Warszawy. Wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od Placu Zamkowego, na którym mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek był niegdyś rezydencją królów i siedzibą Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Obecnie jest to muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja Zamek został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nie zabrakło oczywiście słynnego pomnika Syrenki, czyli „strażniczki żywej wody bijącej w sercu miasta”. Syrenka jest symbolem, który swą tarczą ochrania bezcenne zabytki stolicy. Z Placu Zamkowego udaliśmy się jedną z najbardziej znanych ulic stolicy, kryjącej w sobie wiele zabytków - Krakowskie Przedmieście. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol, a także Pałac Kultury i Nauki. Spacer wokół Starego Miasta zakończyliśmy wizytą pod Pomnikiem Małego Powstańca. Wykonana z brązu rzeźba stoi na niewielkim cokole. Przedstawia kilkuletniego chłopca ubranego w płaszcz i za duże buty, a także niemiecki hełm z biało-czerwoną opaską i polskim orzełkiem. Ostatnim punktem wycieczki było przejście na Plac Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się warcie. Niestety ze względu na niesprzyjająca w tym dniu pogodę nie mogliśmy obejrzeć największej atrakcji, znajdującej się w Pałacu Kultury i Nauki, jaką jest taras widokowy na trzydziestym piętrze. Po wyczerpującym spacerze po stolicy udaliśmy się na obiad do restauracji McDonald’s i pełni nowych wrażeń oraz uzbrojeni w ciekawe doświadczenia powróciliśmy do Kolonowskiego. Ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci, a wszystkie miejsca, które mieliśmy okazję odwiedzić, wzbogacą nasz światopogląd.

             

            Victoria Początek

          • Nauka przez doświadczenie, czyli o naszej wycieczce do Warszawy

            03.04.2022

            Pierwszego dnia wycieczki do Warszawy, która odbyła się 31.03.2022 – 01.04.2022 r. w ramach projektu edukacyjnego mieliśmy okazję odwiedzić dwa niezwykle ciekawe miejsca. Wizytę w stolicy zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest miejscem oddania hołdu powstańcom, dzielnie walczącym o swoje miasto. W muzeum znajdują się dokumenty oraz inne pamiątki archiwalne związane z powstaniem warszawskim. Jest ono hołdem wobec tych, którzy oddali swoje życie za wolność Polski i stolicy, ukazując następnym pokoleniom wartość i sens tamtych wydarzeń. Mieliśmy okazję podziwiać liczne multimedialne oraz interaktywne techniki prezentacji, a także wysłuchać opowiadanych przez świadków historii o ówczesnych sytuacjach w kraju. Właśnie tą swoją niekonwencjonalną formą owo nietypowe muzeum przyciąga rzeszę sympatyków polskiej historii. Wydarzenia związane z powstaniem warszawskim są tu ukazane z bardzo wielu różnych punktów, dając w ten sposób barwny, rzetelny i całościowy ogląd na powstanie. Ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyło się zbieranie kartek z kalendarza, czyli 63 dni powstania, które można skompletować i zabrać ze sobą jako pamiątkę. Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego okazała się ciekawym doświadczeniem. Uczniowie mogli z bliska dotknąć eksponatów oraz poczuć oddech historii, której na co dzień uczą się w szkolnych ławkach. Możliwość przeniesienia się w czasy wojny, przeżycia na nowo i w indywidualny sposób tamtejszych wydarzeń docenił każdy zwiedzający to niezwykłe miejsce.

            Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych. Wizytę w CNK rozpoczęliśmy od seansu filmowego w planetarium. Film pt. „Klimat – gorący temat” uzmysłowił nam, w jakim stanie obecnie znajduje się nasza planeta i co powinniśmy robić, by jak najdłużej mogła nam służyć jako miejsce zamieszkania. Następnie mieliśmy okazję skorzystać ze stanowisk doświadczalnych oraz narzędzi pozwalających na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty w poszczególnych punktach naukowych. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął bardzo szybko. Po tak intensywnym dniu z niecierpliwością zakwaterowaliśmy się w hotelu „Bella Vista” i udaliśmy się na zasłużony wypoczynek.

             

            Victoria Początek

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
      • 77 46 11 126
      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland