• Góry, klasztor i pobyt w raju

            08.06.2023

            5 czerwca uczniowie klas V, VI i VII mieli okazję udać się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Była to niezwykle atrakcyjna wyprawa z wieloma ciekawymi miejscami, które młodzież podziwiała z dużym zainteresowaniem.

            Pierwszym punktem honorowym, który w tym pasmie górskim należy odwiedzić, jest oczywiście legendarna Łysa Góra, czyli szczyt o wysokości 594 m n.p.m. położony we wschodniej części pasma Łysogór objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Górę tę kojarzymy przede wszystkim z historycznych podań o czarownicach i ich kłótniach, przekazywanych przez naszych dziadków z pokolenia na pokolenie.

            Na szczycie uczniowie podziwiali skalne rumowisko, czyli tzw. gołoborze. Z ogromnego, metalowego tarasu mogli podziwiać cudowną panoramę gór. Na miejscu poznali również historię zlotu czarownic, a także zwiedzili klasztor Misjonarzy Oblatów M.N, który jest  najstarszym polskim sanktuarium oraz miejscem szczególnego kultu.

            Po trudach wspinaczki i sporej dawce wiedzy z zakresu historii, geografii, biologii czy religii był też oczywiście czas na odpoczynek, smaczny posiłek oraz sesję zdjęciową.

            Walory edukacyjne tej wyprawy podkreślił fakt, że wielu uczniów z zaciekawieniem zadawało pytania dotyczące odwiedzanych miejsc, a młodzież należąca do SKKT PTTK miała okazję otrzymać kolejną pieczątkę do swojej kolekcji zdobytych szczytów.

            Po tej wyczerpującej lekcji w terenie oraz sporej ilości ruchu przyszła kolej na najprzyjemniejszą część wyprawy, czyli pobyt w aquaparku przy Hotelu Binkowskim, położonym w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Pobyt w tym tropikalnym raju z błękitną laguną, basenami i zjeżdżalniami dostarczył naszym uczniom najwięcej radości. Młodzież chętnie korzystała ze wszystkich atrakcji, których dostarczała ta egzotyczna wyspa. Kąpiel wśród bujnej roślinności oraz ogromnych, rozłożystych palm była prawdziwym powiewem luksusu i zapowiedzią zbliżających się wakacji. Szkoda, że ta wspaniała wodna zabawa nie mogła trwać wiecznie.

            Z żalem opuszczaliśmy ten wodny raj, jednak wspomnienia z tej eskapady na długo jeszcze pozostaną w naszej pamięci.

            Dziękujemy rodzicom za organizację oraz opiekę nad wszystkimi uczestnikami wycieczki.

             

            Victoria Początek

          • Dźwięki przyrody - edukacja i integracja

            11.06.2023

            Czerwiec w szkole to okres nie tylko nauki, ale i wycieczek. Piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a że mieszkamy w tak pięknej okolicy, więc w  poniedziałek 5 czerwca klasa 4 b z opiekunami wyjechała na wycieczkę rowerową do Nadleśnictwa Zawadzkie. Trasa wiodła przepiękną  leśną aleją, wśród  świergotu ptaków. Pierwszym punktem naszej wyprawy, po dotarciu do Nadleśnictwa, były zajęcia przeprowadzone przez panią Agnieszkę Jamrozik. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, mogliśmy zobaczyć, jak wyglądają nasiona i owoce różnych drzew, jakie odgłosy wydają np. jelenie, wilki oraz usłyszeć śpiew ptaków i nauczyć się je rozpoznawać. Największe wrażenie zrobiły na nas wypchane zwierzęta: niedźwiedź, dzik, żubr, sarny, jelenie, kuny, borsuk itp. Usłyszeliśmy też ciekawą historię o białym danielu, który wpadł pod ciężarówkę i teraz jest eksponatem. Zwiedzanie izby przyrodniczo-leśnej zakończyliśmy konkursem na temat fauny i flory naszej okolicy. Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody. Mogliśmy również zajrzeć do punktu alarmowo - dyspozycyjnego, w którym strażacy za pomocą kamer obserwują całą okolicę, aby błyskawicznie zareagować w razie pożaru. To było bardzo ciekawe. Później nadszedł wyczekiwany czas na  relaks na łonie natury i mogliśmy zajadać pyszne kiełbaski z grilla, lody i babeczki. Potem była akcja -  integracja, czyli różne zabawy: w berka i chowanego. Powrót do domu był bardzo przyjemny, znowu otaczały nas piękne widoki, słyszeliśmy cudowny śpiew ptaków, który już potrafimy rozpoznać :).

            Spędziliśmy wspaniale czas razem i zdobyliśmy mnóstwo informacji na temat otaczającego nas świata. Dziękujemy Pani Agnieszce za ciekawą lekcję i naszym rodzicom za zorganizowanie pikniku.

             

            Paulina G., Paulina M., - kl. 4 b

             

          • GÓRSKI RAJD MŁODZIEŻY SZKOLNEJ PTTK – „GÓRY OPAWSKIE 2023”

            11.06.2023

            W sobotę 3 czerwca odbył się kolejny z cyklu Górski Rajd Młodzieży Szkolnej PTTK – impreza z wieloletnią tradycją, adresowana do uczniów szkół – członków i sympatyków naszego Oddziału PTTK. Czterdziestoosobowa grupka przedstawicieli szkół podstawowych z Zawadzkiego, Kolonowskiego, Fosowskiego – Staniszcz Wielkich i Jemielnicy, pod przewodnictwem organizatorów turystyki z Oddziału PTTK ”Huta Andrzej” w Zawadzkiem wyruszyła na szlaki Gór Opawskich. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z kl. IV a, IV b i VI. Słoneczna pogoda i urozmaicona, malownicza trasa z namiastką prawdziwej górskiej wspinaczki, wiodąca z Pokrzywnej przez Gwarkową Perć, Piekiełko, Drogę Amalii, Ścieżką Langego na szczyt Biskupiej Kopy (889 m), były świetnym sposobem na spędzenie tego wolnego dnia. Na granicznym szczycie najwyższego wzniesienia Gór Opawskich, a zarazem Opolszczyzny, młodzi turyści mogli nie tylko zakupić czeskie pocztówki, pamiątki i słodycze, ale i wspiąć się na czeską wieżę widokową (Kaiser Franz Josef Warte). Kamienna 18 – metrowa,  biała budowla powstała za sprawą Morawsko Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego w 1898 roku i jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji. Nosi imię cesarza austriackiego, ponieważ, zbudowano ją z okazji 50 lecia panowania tego władcy z dynastii Habsburgów. Kolejna atrakcja, która czekała na młodych zdobywców w górskim schronisku PTTK „Pod Biskupią Kopą”, to ognisko z kiełbaskami na miłe zakończenie tej jednodniowej, ale jakże atrakcyjnej wyprawy.

             

                                                                                                                                                       Opiekun SKKT PTTK

                                                                                                                                                                  Beata Jendruś

          • Pracowity jak pszczoła - niezwykłe warsztaty pszczelarskie

            02.06.2023

             Jak ważne dla naszego świata są pszczoły, nie trzeba nikomu mówić, warto jednak uświadomić dzieciom, że to jak żyjemy ma wpływ na przyrodę.

            Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia oraz pestycydy , to najwięksi wrogowie pszczół i przyczyna ich depopulacji.

            2 czerwca w naszej szkole odbyły się niezwykłe warsztaty dla wszystkich uczniów naszej szkoły przeprowadzone przez sympatyczną panią pszczelarkę.

            Uczniowie dowiedzieli się, że pszczoła nie chce nam zrobić krzywdy, ona się tylko broni przed atakiem. Poznali wiele ciekawostek na temat życia w ulu, jakie ma zadania pszczoła robotnica, jakie królowa i co robi truteń?.

            Każdy mógł sprawdzić, jak pachnie pszczeli wosk i jak wygląda wnętrze pokazowego ula. Niestety nie udało się zobaczyć królowej, była szczelnie zasłonięta przez swoje wierne strażniczki.

            W drugiej części zajęć uczniowie przeszli do praktyki i wykonali świeczkę z wosku, nie było to trudne zadanie, więc wszyscy świetnie sobie poradzili.

            Temat był tak ciekawy, że niektórzy mieli do pani pytania, na które chętnie odpowiadała. Potem każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, a chętni mogli zakupić pyszny miodek, którym możemy się delektować właśnie dzięki pracy pszczółek.

            To były ciekawe i pouczające zajęcia, które uświadomiły nam, że jeśli chcemy dalej żyć w pięknym i zielonym świecie, to musimy dbać o pszczoły i chronić je!

             

            A. Sz.

          • Dzień Dziecka - dmuchańce i inne atrakcje

            02.06.2023

                          Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych i najpiękniejszych dni w roku, to również wyjątkowa okazja do super- zabawy i wzajemnej integracji.

                           W tym roku Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich dzieci z naszej szkoły dzień pełen wrażeń i niespodzianek .

                          Rozpoczęliśmy go bardzo przyjemnie, bo bez książek i zeszytów, a później było tylko lepiej. Klasy IV-VIII rozłożyły się wygodnie w korytarzu, na przygotowanych wcześniej materacach i oddały się oglądaniu filmu - Shreck jest najlepszy!!!

                          Potem, kolejna niespodzianka, - podchody. Każda klasa otrzymała instrukcję do swoich zadań i wyruszyła w teren.

                          Wszyscy byli niezwykle zaangażowani i przejęci. Jedni pilnowali mapki, wskazywali trasę, inni szukali ukrytych jajeczek, jeszcze inni dokonywali pomiarów i obliczeń matematycznych. Przy okazji niektórzy dowiedzieli się, ile mają wzrostu i z ilu sztachetek składa się brama wjazdowa do szkoły:)))

                          Rozwiązywanie zagadek nie było wcale takie łatwe, wymagało współpracy, kreatywności i umiejętności logicznego myślenia.

                          Wspólne wykonywanie zadań podczas takiej gry terenowej to świetny sposób, by odkryć swoje miasteczko na nowo.

                          Po rozwiązaniu wszystkich zadań i przejściu paru dobrych kilometrów, ale przecież ruch to zdrowie, każda z klas dotarła do mety, czyli do Dzikiej Chaty. A tam już czekały: lody, napoje, dmuchańce, pizza i wszystko, co do szczęścia dzieciom potrzebne:)))

                          Radości było mnóstwo, można było spróbować swoich sił w przeciąganiu liny, w strzelaniu do bramki i w innych, wesołych zabawach, które organizowali p. Kubik i Sandorski.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie cudownego i niezapomnianego Dnia Dziecka

            Kółko redakcyjne

            A. Sz.

          • NA „DACHU” SUDETÓW

            08.06.2023

            Zdobywanie Gór Olbrzymich (z niem. Riesengebirge) czyli Karkonoszy, zaczęliśmy od lekkiego rozruchu.

            Wędrując górskim szlakiem od Wodospadu Szklarki (13,3 m) do Starej Chaty Walońskiej i dalej do centrum Szklarskiej Poręby, poznawaliśmy walory krajoznawcze reglowej części zachodnich Karkonoszy, a w Starej Chacie Walońskiej – historię i tajemniczy świat karkonoskich poszukiwaczy minerałów tzw. Walończyków (przybyszy z odległej Walonii w Ardenach). Po wysłuchaniu prelekcji Wielkiego Mistrza Walońskiego o karkonoskich minerałach i historii ich pozyskiwania, każdego z uczestników poddano próbie czterech żywiołów pod przewodnictwem kobiet niezwykłych, „które to od potęgi rozumu i wiedzy nazwane zostały wiedźmami” (w rolę Wiedźm wcieliły się panie: Dorota, Joanna i Beata, zaś pan Tomek pełnił rolę Strażnika Walońskiego). Po próbie „czterech żywiołów”, złożeniu hołdu Dobrej Wiedźmie walońskiej, naszych panów poddano jeszcze Próbie Pokory, podczas której „zakuci” w dyby wykrzyczeli swe uwielbienie dla Matki Natury. Osiągnąwszy ostatni stopień walońskiego wtajemniczenia, wszyscy uczestnicy celebry otrzymali Certyfikat Bractwa Walońskiego, uprawniający nas do samodzielnej penetracji karkonoskich szlaków, co też uczyniliśmy dnia następnego.

            Drugiego dnia przyszło nam zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem – pokonać pieszo ok. 15 km szlak grzbietem wschodniej części Karkonoszy z metą na najwyższym szczycie – Śnieżce (1603 m).

            Wyprawę, pod kierunkiem przewodnika sudeckiego p. Roberta Mańki, zaczęliśmy od odwiedzenia perełki architektonicznej Karpacza – drewnianej świątyni Wang z XII w., przeniesionej do Karpacza, za staraniem hrabiny Fryderyki von Reden, w 1842 z miejscowości Vang w Norwegii. Drewniany, klepkowy kościół, zbudowany bez użycia gwoździ, którego zdobienia nawiązują do twórczości Wikingów, uznawany jest za bezcenny przykład dawnej sztuki nordyckiej. Wzmocnieni duchowo, wyruszyliśmy na jedną z najpiękniejszych tras górskich Karkonoskiego Parku Narodowego – przez Polanę im. Bronka Czecha do Kotła Małego Stawu i schroniska „Samotnia”. Malownicze położenie kultowego schroniska PTTK, majestat gór otaczających kocioł Małego Stawu, zachęcał do dłuższego odpoczynku w tym urokliwym miejscu i uwiecznienia go na zdjęciach. Kolejnym punktem na szlaku naszej wędrówki było schronisko „Strzecha Akademicka”. Stamtąd , po półgodzinnej wspinaczce, dotarliśmy na główny grzbiet karkonoski, oferujący rozległe widoki na stronę czeską i polską. Wędrując tzw. Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, po godzinie dotarliśmy do Domu Śląskiego – charakterystycznego „żółtego” schroniska, położonego na Rozdrożu pod Śnieżką. Aż 24 osoby z naszej grupy wykrzesały resztki sił i wspięły się na wierzchołek „królowej” Karkonoszy i Sudetów – na Śnieżkę (1603 m). Na szczycie Śnieżki – obowiązkowe fotki grupy na tle charakterystycznych trzech „spodków”, w których niegdyś mieściło się schronisko, a dziś tylko Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, rzut oka na piękną, rozległą panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej i czas ruszyć w drogę powrotną do Karpacza. Wieczorem, zmęczeni, ale usatysfakcjonowani , mogliśmy pozwolić sobie na „słodką nagrodę” na karpackim deptaku.

            W ostatni, słoneczny dzień naszej wyprawy, przyszło nam pożegnać sympatyczny pensjonat „Agawę” i wyruszyć w Góry Wałbrzyskie i Sowie, gdzie czekała nas ostatnia atrakcja –zwiedzanie tajemniczego Podziemnego Miasta Hitlera „Osówki”.

            Osówka jest najdłuższym z 5 udostępnionych kompleksów projektu “Riese” (Olbrzym), wybudowanym przez Niemców, w czasie II wojny św., w Górach Sowich. Prace rozpoczęto w połowie 1943 r., w wyniku których powstał ogromny system podziemnych betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac pozostał tajemnicą. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych, w których miano produkować cudowną nową broń III Rzeszy – broń jądrową. Film, opowieść przewodnika, a przede wszystkim spacer po ciemnych korytarzach sztolni, zrobił niemałe wrażenie na uczestnikach wycieczki.

            Co piękne, jak zwykle szybko się kończy, tak, jak i nasza wyprawa w Karkonosze, ale miłe wspomnienia zostaną, a może niektórzy połkną turystycznego bakcyla i będą kontynuować górską przygodę w kolejnych latach…

                                                                                                                                                      

                                                                                                            Beata Jendruś – opiek. SKKT PTTK

                                                                                                            i opiekunowie grupy:

                                                                                                            p. D. Leja-Kaufmann, p. J. Zganiacz i p. T. Kubik

          • Egzaminy już za nami

            28.05.2023

            W dniach 23 - 25 maja został przeprowadzony pisemny egzamin ósmoklasisty, który kończy etap szkoły podstawowej. W naszej szkole z testem z języka polskiego,  matematyki i języków obcych nowożytnych zmagało się 23 uczniów. Dla wielu z nich takie kontrolowanie umiejętności z pewnością okazało się dość stresującym momentem, gdyż był to pierwszy tak poważny egzamin podczas nauki w całej szkole podstawowej. Jego zadaniem było sprawdzenie wiedzy, którą uczniowie nabyli w trakcie wszystkich lat nauczania. Wyniki testów w dużej mierze zdecydują o tym, do jakiej szkoły dostanie się uczeń. 

            Czy egzaminy w tym roku szkolnym były trudne? Wielu naszych ósmoklasistów zaraz po egzaminach wypowiadało się, że spodziewali się dużo trudniejszych pytań, a tegoroczne testy nie sprawiły im wielu kłopotów z ich rozwiązaniem. Oczywiście bardzo cieszy nas fakt, że nasza młodzież bez większych problemów poradziła sobie z testami egzaminacyjnymi, co świadczy o tym, że uczniowie byli bardzo dobrze do nich przygotowani. 

            Teraz pozostało nam już tylko trzymać kciuki za jak najlepsze rezultaty egzaminów, które poznamy 3 lipca br. Życzymy też naszym ósmoklasistom, by każdy z nich spełnił swoje marzenia i dostał się do swojej wymarzonej szkoły.

             

            Victoria Początek

          • 42 ZLOT ŚLADAMI DAWNEGO HUTNICTWA „REGOLOWIEC 2023”

            11.06.2023

            Kilka tygodni po Wiosennym Rajdzie Rowerowym, 20 maja ponownie wyruszyliśmy na rowerowe szlaki Doliny Małej Panwi, tym razem uczestnicząc w historycznym już, bo 42 Zlocie Dawnego Hutnictwa „Regolowiec 2023”. Zlot organizowany od ponad 40 lat przez Oddział PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem ma na celu propagowanie wiedzy o przeszłości hutniczej naszego regionu. Trasy rowerowe i piesze prowadzą przez miejsca w gminach Kolonowskie i Zawadzkie, w których w XVIII/XIX w. funkcjonowały huty żelaza, istniały osady hutnicze lub infrastruktura związana z przemysłem hutniczym lub ludźmi, zasłużonymi dla rozwoju hut i osadnictwa na naszym terenie. Nasza tegoroczna trasa była wprawdzie dość długa, ale bardzo atrakcyjna: wiodła z Kolonowskiego przez Staniszcze Wielkie, leśniczówkę „Jaźwin”, obok urokliwego, przeciwpożarowego punktu czerpania wody oraz śródleśnego zbiornika retencyjnego Dębina, dalej do zameczku myśliwskiego Malepartus w Kątach, na Kocią Górkę, do Stawów Pluderskich i wreszcie na Regolowiec, dziś miejsce biwakowe nad rz. Brzyniczką, a dawniej osada hutnicza. Na Regolowcu – tradycyjnie czekał na nas smaczny turystyczny posiłek, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie Zlotu przez organizatorów z O/PTTK „Huta Andrzej”, a potem moc zabawy w różnych konkursach sprawnościowych: kolarskim, rzutu lotkami, krążkami, piłeczkami, piłką do kosza oraz w konkursach wiedzy historyczno – krajoznawczej oraz wiedzy przyrodniczo – leśnej, organizowanym przez przedstawicieli Nadleśnictwa Zawadzkie. Bawili się zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy zlotu. Gratulacje należą się wszystkim, a szczególnie tym, którzy wywalczyli „miejsca na podium” w poszczególnych konkursach:

            - wiedzy przyrodniczo – leśnej: grupa młodsza: I m  Oliwia Kubilas, II m Milena Mrozek;

                                                              grupa starsza: I m  Janek Mordyński, II m – Roland Ploch;

            - wiedzy historyczno krajoznawczej: Marcin Joszko;

            - kolarskim grupa młodsza: I m – Marek Czupała, II m – Paweł Garbas , III m – Adam Rathmann,

                                                           IV m – Alex Foryś , VI m – Oskar Foryś , VIII m – Michał Fuchs;

                                   grupa starsza: I m Dawid Kalisz, III m – Kamil Wydra, V m – Alim Bah;

            - rzutu lotką: IV m Kuba Śmieszkoł,  V m – Julka Rogawska , VII m Marcin Joszko;

            - rzutu do kosza grupa młodsza: III m Patryk Joszko,  grupa starsza: Paulina Leja;

            - rzutu piłeczkami: II m Karolina Muszkiet, V m – Judyta Pach , VI m – p. Dorota.

            Udany dzień, wyprawa pełna wrażeń na długo pozostanie w pamięci 40 młodych uczestników rajdu, reprezentujących naszą szkołę. Podziękowania należą się zarówno organizatorom z OZ/PTTK „Huta Andrzej”, jak i opiekunom naszej grupki: paniom Dorocie i Iwonie oraz rodzicom: państwu Morawiec, p. A. Foryś i p. E. Kosytorz. Do zobaczenia na kolejnych wyprawach turystycznych.

             

            Opiekun SKKT PTTK

            Beata Jendruś

          • Wycieczka klas pierwszych do „Muzeum Chleba” w Radzionkowie

            26.05.2023

                          12 maja uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami brali udział w wycieczce szkolnej do „Muzeum Chleba” w Radzionkowie.

            Wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 9.00 autokarem wycieczkowym. Już przy wsiadaniu towarzyszyły nam wielkie emocje, ponieważ był to nasz pierwszy wspólny klasowy wyjazd.

                          Gdy dojechaliśmy na miejsce, czekała na nas pani przewodnik, która oprowadziła nas po muzeum, demonstrując, w jaki sposób wykorzystywano przeróżne zgromadzone tam narzędzia oraz opowiadając, do czego służyły oglądane przedmioty. Większość z nich jest do zobaczenia już tylko w muzeum. Obejrzeliśmy wspólnie film o tym, w jaki sposób powstaje chleb i jak wielu ludzi trudzi się, abyśmy mogli jeść „nasz chleb powszedni”.

                           Podczas pogadanki wygłoszonej przez założyciela tego muzeum – pana Mankiewicza zrozumieliśmy jak ważny jest szacunek do chleba i do drugiego człowieka. Obejrzeliśmy też narzędzia i przedmioty, które potrzebne są do wypieku chleba oraz jak ten proces na przełomie lat się zmieniał i unowocześniał.

                           Największą atrakcją były warsztaty wypieku chleba, podczas których każdy uczestnik własnoręcznie wykonał chlebek z przygotowanego wcześniej ciasta. Po zwiedzeniu muzeum, w przestronnej sali każdy mógł skonsumować swój chlebek upieczony w piecu chlebowym. Trzeba przyznać, że smakował wyśmienicie!

                           Niemniej ciekawa była lekcja w dawnej szkole. Siedząc w starych drewnianych ławkach, słuchając opowieści naszej pani przewodnik i oglądając stare fartuszki, tornistry, piórniki, liczydła i wiele innych przedmiotów szkolnych odbyliśmy podróż w przeszłość do czasów dzieciństwa naszych pradziadków i prababć.

                           Zwiedzaniu tego fascynującego miejsca towarzyszyła radość, ciekawość, wielkie zainteresowanie a czasami nawet niedowierzanie…

            Na pewno zapamiętamy, że chleb to pokarm, który zasługuje na największy szacunek.

            Do szkoły wróciliśmy późnym popołudniem pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.


            Maria Poloczek

          • UCZNIOWIE DUMNI Z BIAŁO - CZERWONEJ

            30.04.2023

            Flaga jest jednym z symboli narodowych, a jej barwy powinny napawać dumą każdego Polaka. Jest z nami obecna we wszystkich ważnych momentach, zarówno podczas wydarzeń podniosłych, uroczystych, jak i w smutnych chwilach wzruszeń.

            Każdego roku 2 maja z okazji Dnia Flagi Polacy z dumą eksponują biało - czerwone barwy. My również postanowiliśmy uczcić to święto i pokazać, że już od najmłodszych lat jesteśmy częścią tego dumnego narodu, a pojęcie OJCZYZNA nie jest dla nas tylko pustym sloganem. Codziennie powinniśmy okazywać szacunek BIAŁO - CZERWONEJ, a w tym szczególnym dniu eksponujemy ją wyjątkowo uroczyście.

             

            Victoria Początek

          • Jest takie miejsce, taki kraj...

            30.04.2023

            W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy tak zabiegani, pochłonięci różnymi zajęciami, często zapominamy o tym, że nie zawsze było nam dane żyć w wolnym kraju. W ówczesnych czasach, żyjąc w zwariowanym tempie, zdarza się nam negować wszelkie wartości, odrzucać jakiekolwiek formy czczenia przeszłości. Jednak naród, który nie zna swojej przeszłości, nie będzie miał silnych i wartościowych obywateli. Dlatego też tak ważne jest celebrowanie wszelkich uroczystości już od najmłodszych lat. Pokazanie młodemu pokoleniu, co jest w życiu ważne, powinno być dla wszystkich priorytetem.

            Wychodząc naprzeciw potrzebom najmłodszych i dbając o właściwe postawy patriotyczne naszych uczniów, dnia 28 kwietnia br. w naszej szkole odbył się niezwykle uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podniosła atmosfera, piękne dekoracje w biało - czerwonych barwach oraz niezwykła muzyka sprawiły, że ten dzień stał się naprawdę wyjątkowy. Zespół koła teatralnego, by upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, przygotował słowno - muzyczny montaż o patriotycznej wymowie.

            Uroczystość rozpoczęto pięknym polonezem oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Orszak uczniów wniósł polskie flagi w rytmie tańca tak charakterystycznego dla wszystkich Polaków. Młodzi artyści z klas IV - V w bardzo wymowny sposób zaprezentowali historię podpisania Konstytucji. Spektakl przeplatany był piękną poezją, recytacytowaną z ogromnym przejęciem i wzruszeniem przez czwarto i piątoklasistów. Wspaniałe pieśni, śpiewane przez chór szkolny, dodatkowo podkreśliły podniosłą atmosferę tej uroczystości. Spotkanie było okazją do przypomnienia naszym uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

            Najpiękniejszą niespodzianką dla wszystkich widzów był wzruszający taniec z szarfami, przygotowany przez uczennice klas czwartych. Dziewczynki z ogromną gracją i jednocześnie bardzo delikatnie wyeksponowały barwy narodowe naszego kraju, a za swój występ nagrodzone zostały ogromnymi brawami.

            Montaż słowno-muzyczny wywarł na wszystkich ogromne wrażenie i na pewno jeszcze długo pozostanie w naszej pamięci.

             

            Victoria Początek

          • Słoneczne pozdrowienia ze szlaków Doliny Małej Panwi…

            30.04.2023

            Takie radosne słowa pisali na swoich kartkach uczestnicy konkursu plastycznego podczas XXII Wiosennego Rajdu Rowerowego PTTK „Ścieżkami Gmin Doliny Małej Panwi”, który odbył się w minioną sobotę 22.04. b.r.

            Rzeczywiście, mieliśmy pogodę jak na zamówienie.

            W sobotni słoneczny poranek, prawie 40 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. I. Cierpich, B. Jendruś i czwórki rodziców wyruszyło na szlaki XXII Rajdu Rowerowego, zorganizowanego przez OZ PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem. Ponad 20 km trasa wiodła przez Staniszcze Wielkie, Staniszcze Małe-Granicę, JuraPark w Krasiejowie, Spórok, do mety w „GIPROLU” w Staniszczach Małych, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie rajdu przez organizatorów z OZ/PTTK „Huta Andrzej” w Zawadzkiem. Po pysznej kiełbasce i przywitaniu prawie 200 uczestników rajdu przez organizatorów oraz właścicielkę gospodarstwa ekologicznego GIPROL, które tak gościnnie nas przyjęło, nastąpiła chwila wyciszenia i kontemplacji piękna przyrody przy słowach modlitwy  św. Franciszka, którą odczytał ojciec franciszkanin z zakonu w Zawadzkiem. Tak uczciliśmy Święto Ziemi…

            A potem nastał czas, na który czekali młodzi turyści – czas zabawy na boisku, na trampolinach, huśtawkach oraz podczas konkursów – kolarskiego, rzutu lotkami, krążkami, plastycznego. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie, a i godnie reprezentował naszą szkołę rywalizując w konkursowych zabawach.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie zdobywcom nagrodzonych miejsc w poszczególnych konkursach:

            - kolarskim: Pawłowi Garbasowi, Markowi Czupale, Alexowi Forysiowi, Dawidowi Kaliszowi, Danielowi Spałkowi i naszemu absolwentowi Dorianowi Niestrojowi,

            - rzutu krążkami: Julce Szymik, Oli Hornik,

            - rzutu lotką: Julce Rogawskiej,

            - w konkursie plastycznym: Mai Maciejak, Karolinie Muszkiet, Lenie Żołnowskiej, Paulinie Lei, Milenie Mrozek, Judycie Pach.

            Dziękujemy Rodzicom i opiekunom ze szkoły za umożliwienie udziału w rajdzie rowerowym tak dużej liczbie młodych turystów i zapraszamy w imieniu OZ PTTK „Huta Andrzej” na kolejne wycieczki. Wkrótce następna – Zlot Śladami Dawnego Hutnictwa „Regolowiec”.

                                                                                               Do zobaczenia na szlakach turystycznych

            Opiekun SKKT PTTK

            Beata Jendruś

          • „Laur” dla Laury

            24.04.2023

            22 kwietnia br. w Sali Widowiskowej Strzeleckiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Laurów Ziemi Strzeleckiej za 2022 r.

            W kategorii Młodzieżowego Lauru Kompetencji za 2022 r. została wyróżniona absolwentka naszej szkoły - Laura Czupała.

            „Młodzieżowy Laur Kompetencji” przyznawany jest za osiągnięcia w zakresie dydaktyki, szczególne uzdolnienia w dziedzinie nauki, sztuki, sportu, funkcjonowanie ucznia w środowisku szkoły, respektowanie zasad współżycia społecznego.

            Laura spełniła wszystkie kryteria. Jej solidność, pracowitość oraz zdolności zostały docenione. Mamy nadzieję, że będzie to początek do rozwijania talentów, przełamywania barier i sięgania po kolejne sukcesy na drodze rozwoju i kariery zawodowej.

             

            Gratulujemy Laurze i życzymy dalszych sukcesów.

            Dyrektor oraz Grono Pedagogiczne

          • Sadzenie drzew

            27.04.2023

            22 go kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu szczególną uwagę zwraca się na potrzebę ochrony środowiska oraz podejmuje szereg działań proekologicznych. Uczniowie klasy 2 a  w przeddzień tego święta udali się do Leśnictwa Jaźwiny w celu zasadzenia drzew. Uczniowie zasadzili czereśnie, jabłonie oraz śliwy. 
            Pamiętajmy o naszej planecie nie tylko w dniu jej święta, ale każdego dnia: segregując śmieci, oszczędzając wodę i prąd oraz używając siatek wielokrotnego użytku.

            Więcej zdjęć możecie zobaczyć tutaj.

             

            Cecylia Rathmann

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kolonowskiem
      • 77 46 11 126
      • Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Kolonowskiem 47-110 Kolonowskie, ul. 1 Maja 5 Poland